«Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում մահացել է «Haynews.am» լրատվական կայքի պատասխանատու Մհեր Եղիազարյանը
«Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում մահացել է «Haynews.am» լրատվական կայքի պատասխանատու Մհեր Եղիազարյանը։ Նա նաև «Հայոց Արծիվներ. Միասնական Հայաստան» կուսակցության փոխնախագահն էր։
Ինչպես Aysor.am-ին հայտնեցին Քրեակատարողական ծառայության հանրային կապերի բաժնից, հունվարի 26-ին՝ ժամը 06։15-ի սահմաններում, ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի կալանավորված անձ Մհեր Եղիազարյանի (ծնված 1968թ․, մեղադրվում էր ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178 հ․ 2-րդ և 3-րդ մասերով, 38-34-312 հ․ 2-րդ և 3-րդ մասերով), ինքնազգացողության կտրուկ վատթարացման կապակցությամբ հրավիրվել է շտապօգնություն, որի կողմից ժամը 06։35-ի սահմաններում արձանագրվել է կալանավորված անձի կենսաբանական մահը։
Փաստի կապակցությամբ կատարվում է նախաքննություն, նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն։
Հիշեցնենք, որ Մհեր Եղիազարյանը 2018 թվականի դեկտեմբերի 5-ից հացադուլ էր հայտարարել։
Հիշեցնենք նաև, որ Հայաստանի Ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ավելի վաղ բացահայտվել էր կաշառք տալու պատրվակով, առանձնապես խոշոր չափերի խարդախության դեպք:
Մասնավորապես` պարզվել էր, որ «Հայոց Արծիվներ. Միասնական Հայաստան» կուսակցության փոխնախագահ, «Haynews.am» լրատվական կայքի պատասխանատու Մհեր Եղիազարյանը, խաբեությամբ ուրիշի գույքի հափշտակություն կատարելու դիտավորությամբ, 2014թ. փետրվարից մինչև 2018թ. հոկտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում, անձամբ, կամ միջնորդների միջոցով, չարաշահելով ՀՀ մի շարք քաղաքացիների, այդ թվում առանձին զինծառայողների վստահությունը, ծառայության կամ աշխատանքի տեղավորելու, ծառայողական առաջխաղացման, կամ այլ տարաբնույթ հարցեր լուծելու համար, կաշառք տալու պատրվակով նրանցից պահանջել, ստացել և առանց որևէ գործողություն կատարելու խարդախությամբ հափշտակել է 180 հազար դրամից մինչև առանձնապես խոշոր չափերի հասնող՝ 10 հազար դոլարին համարժեք 4 մլն 775 հազար ՀՀ դրամ:

В тюрьме в Армении после 44-дневной голодовки умер журналист
В уголовно-исполнительном учреждении «Нубарашен» скончался ответственный за новостной сайт «Haynews.am» Мгер Егиазарян. Он также являлся вице-председателем партии «Армянские орлы: Единая Армения».
Как сообщили Aysor.am в пресс-службе УИУ, 26 января, около 06:15, в связи с резким ухудшением самочувствия арестованного УИУ «Нубарашен» Минюста Армении Мгера Егиазаряна (1968 года рождения, обвиняемого по ч.2 и 3 ст. 178 и ч.2 и 3 ст. 38-34-312 Уголовного кодекса Армении) была вызвана скорая помощь, которая около 06:35 зафиксировала биологическую смерть арестованного лица. По факту проводится следствие, назначена судебно-медицинская экспертиза.
Напомним, что Мгер Егиазарян объявил 5 декабря 2018 года голодовку.
Напомним также, Мгер Егиазарян был задержан сотрудниками Службы национальной безопасности, затем арестован в декабре прошлого года по обвинению в мошенничестве и вымогательстве денег у военных. По данным следствия, Мгер Егиазарян, в период с  февраля 2014-го по октябрь 2018 года, лично или через посредников требовал и получал под предлогом дачи взятки от военных разные суммы – от 180 тысяч до 4 млн. 775 тысяч драмов (10 тысяч долларов), обещав им трудоустройство, продвижение по службе или решение других вопросов.