«Հայրենիքի պաշտպան» ծրագիրը կօժանդակի հաշմանդամություն ստացած զինծառայողներին (Տեսանյութ)
Մեկնարկում է «Հայրենիքի պաշտպան» ծրագիրը, որի օժանդակությամբ զինծառայության ընթացքում հաշմանդամություն ձեռք բերած անձինք կարող են ընդգրկվել աշխատանքի պետական մարմիններում:
«Այդ անձինք լրիվ իրավունք ունեն ոչ միայն հարգվելու և սիրվելու, այլև շարունակելու մասնակից դառնալ մեր հասարական, քաղաքական, տնտեսական կյանքին», - նախագահականում պարգևատրումներից հետո հայտարարեց ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը:
Նա նկատեց՝ նախագահականը ստանձնել է բարոյական պարտավորություն՝ հաշմանդամություն ունեցող 2-3 զինվորի ընդունել աշխատանքի.
«Նրանք պայծառ անձնավորություններ են և համապատասխան օգնության ու կրթական ծրագրի միջոցով կարող են վերադառնալ կյանք, դառանալ լիարժեք մարդ, ոչ միայն թոշակ ստանալ, այլ մասնակցել կյանքին, իրենց զգալ վսահ, իրենց ձեռքով լուծել իրենց առջև եղած խնդիրները», - ասաց նա:
Նախագահն ընդգծեց՝ ծրագրի շրջանակում նախագահականում արդեն իսկ աշխատանքի է անցել Ապրիլյան պատերազմի հերոսներից մեկը.
«Ծրագրի առաջին մեր ծիծեռնակը, որին ընդունել ենք աշխատանքի Գոռ Դարմանյանն է, ով հաշմանդամություն ունի ու այսօր ՀՀ նախագահի աշխատակազմում է աշխատում», - ասաց նախագահը՝ հույս հայտնելով, որ այլ կառույցներ ևս ձեռնամուխ կլինեն նման անձանց աշխատանքի ընդունելու գործին:

Homeland’s Defender program to assist servicemen with disabilities launches
Homeland’s Defender program aimed at involving people who received disability during the military service in state bodies for work launches.
“These people have full right not only be respected and loved but also continue being part of our social, political and economic life,” Armenia’s president Armen Sarkissian told the reporters today after award ceremony in Presidential residence on the occasion of 27th anniversary of the Armenian Army.
He said that the presidential office has assumed a moral commitment to accept 2-3 servicemen with disabilities to work.
“They are bright personalities and with corresponding assistance and educational program may return to life, become full personalities and not only get pensions but feel self-confidence, solve issues,” the president said.
The president stressed that in the sidelines of the program one of the heroes of the April war has already passed to work in the presidential residence.
“The first swallow is Gor Darmanyan with disability. He works in the president’s apparatus,” the president said, expressing hope that other structures as well start such a process.