Իմ պարգևատրումների տարեկան գումարը, 8 ամսվա համար, ՊԵԿ-ից 14 միլիոն է. Անանյան
Մանրամասն պարզբանում տրվեց պարգևատրումների, աշխատավարձերի, ընդհանուր այն տեղեկատվության հիման վրա, որ հրապարակման ենթակա է, որն անձնական տվյալների պաշտպանության մասին օրենքով պաշտպանված է, եղավ ամփոփ քննարկում, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում այսօր ասաց ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը։
«Եղավ մոտավորապես 15-20 հարցերի պատասխան։ Սա դռնփակ նիստում աշխատանքային կարգով իրականացված քննարկում էր», - ասաց նա։
Հարցին՝ իրավասու էին արդյոք իրեն խորհրդարան կանչելու և հարցադրումներ ներկայացնելու, նա պատասխանեց, որ իրավասության խնդիր չկա։
«Մենք ասում ենք, որ պետք է հաշվետվողականություն ունենանք։ Հիմա աշխատանքային կարգով մեր գործընկերները հրավիրել են, ես եկել եմ, քննարկել ենք։ Ընդդիմությունն էլ եթե հրավիրեր, ես կգայի», - հավաստիացրեց ՊԵԿ նախագահը։
Հաջորդ հարցին՝ կարողացա՞վ հիմնավորել պարգևավճարների մասին իր փաստարկները, Անանայանը պատասխանեց՝ նման խնդիր չկար։
«Կար պարզաբանումների խնդիր։ Ես չեմ ասելու՝ իրենք բավարարված են, թե չէ։ Ես հարցերին պատասխանել եմ, ինքս ինձնից բավարարված եմ։ Ամեն ինչ ճիշտ է կատարվել՝ օրենքի տառին համապատասխան։ 9 միլիոն պարգևատրում գոյություն չունի։ 8 միլիոն չկա, 7 միլիոն չկա, 6 միլիոն չկա։ Մեր իրավաբանների հետ աշխատում ենք, թե ինչպես անենք, որպեսզի հանրայնացնենք այն տեղեկատվությունը, որի իրավական հնարավորությունը չունենք։
Պատգամավորները ևս ասացին, որ առաջիկայում միգուցե պետք է օրենսդրություն փոխել, որ հանրություն-պետական ծառայող կապը շատ ավելի թափանցիկ լինի», - ասաց նա՝ հավելելով, որ պագևավճարներ տված բոլոր մարմինների ներկայացուցիչների հետ քննարկումներ են լինելու։
Դավիթ Անանյանը նշեց, որ հրապարակել է իր տարեկան եկամուտների հայտարարագիրը։
«23 միլիոնը բաղկացած է՝ 4.8 միլիոն ֆինանսների նախարարությունից եմ ստացել, 18.5 միլիոն՝ ՊԵԿ-ից։ Առաջինը ստացել եմ 4.5 ամսվա համար, երկրորդը՝ 7.5 ամսվա համար։ 8 միլիոն չկա։ Եթե բաժանեք 7-ի, կստանաք միջինը 2.3 միլիոն։ Իմ եկամուտները ամսական 2.3 միլիոնը չեն գերազանցում՝ աշխատավարձով, հավելավճարով և պարգևատրումներով։ Իմ պարգևատրումների տարեկան գումարը, 8 ամսվա համար, ՊԵԿ-ից 14 միլիոն է», - ասաց Դավիթ Անանայանը։
Հիշեցնենք, որ խորհրդարանի իշխանական խմբակցությունը հրավիրել էր ՊԵԿ նախագահին՝ ներկայացնելու պարգևավճարների հանգամանքները և Հարկային օրենսգրքում կատարված փոփոխությունները։

Monthly income of SRC chairman does not exceed 2,3 million AMD
Chairman of the State Revenue Committee Davit Ananyan gave detailed clarification to the issues of rewards, salaries at the My Step faction in NA. Ananyan was invited to the NA to give clarifications over the rewards’ issue which has raised wide resonance in public.
“I have answered to about 15-20 questions. It was a closed working discussion,” he said.
Asked whether the faction had an authority to call him to ask questions, the SRC chairman said it is not the issue of authority. “We say that we must report on our activities and now our collegues have invited me and I have come and the discussion took place,” he said, adding that he would have come in case of opposition’s invitation too.
As to whether he managed to ground his arguments about rewards, Ananyan said there was no such issue.
“There was an issue of clarification. I am not going to say whether they are satisfied or not. I have answered the questions and I am satisfied with myself. Everything was done in accordance with law. There is no 9 million reward, 8 million reward, 7 or 6 million reward. We are working with our lawyers how to publicize this information without violating right of privacy of the people,” he said.
Ananyan stressed that the lawmakers too were speaking about the necessity of changing the legislation to make public-state official ties more transparent.
Ananyan also noted that he has published the declaration of his annual income.
“The 23 million AMD consists of – 4,8 million from Finance Ministry, 18,5 million from SRC. The first I received for 4.5 months, the second for 7.5 months. There is no 8 million. If to divide to 7, we will get about 2.3 million AMD. My monthly income does not exceed 2.3 million with the salary, additional payment, rewards. The annual amount of my rewards for 8 months from SRC makes 14 million,” Ananyan said.