ԵՄ-ն կավելացնի Հայաստանին տրվող ֆինանսական օժանդակությունը՝ որպես 2018թ.-ին տեղի ունեցած իրադարձությունների «խրախուսանք»
29/01/2019 15:27
Եվրոպական Միության կողմից Հայաստանին տրվող ֆինանսական օժանդակությունը, հնարավոր է, մեծացվի, այսօր ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ հանդիպումից հետո լրագրողներին ասաց Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Յոհաննես Հաանը:
«Այսօր 300 մլն եվրոյի ծրագրեր իրագործվում են, ևս 100 մլն եվրոյի ծրագրեր «ճանապարհին են»: Վարկավորման և դրամաշնորհների հաշվին ավելի քան 800 մլն եվրոյի ներդրումներ են արվել էներգետիկայի ոլորտում», - ասաց Յոհաննես Հաանը:
Հարցին՝ արդյոք Հայաստանում 2018թ. տեղի ունեցած իրադարձություններն ազդել են ֆինանսական օժանդակությունն ավելացնելու որոշման վրա, Եվրոպական հանձնաժողովի հանձնակատարն արձագանքեց. «Մենք հատուկ բյուջետային տող ունենք, որն այսպես ասած, նվիրված է հատուկ ձեռքբերումներին՝ իրավունքների գերիշխանության ու ժողովրդավարության բնագավառում: Անշուշտ, դա լրացուցիչ ֆինանսական օժանդակության աղբյուր կլինի Հայաստանի համար: Մենք արդեն իսկ անցյալ տարի մի փոքր դա արեցինք, բայց ավելին կանենք 2019թ.-ին: Ես հանդգնում եմ արդեն հիմա հայտարարել, որ լրացուցիչ օժանդակություն կլինի՝ որպես խրախուսանք՝ անցյալ տարվա զարգացման համար», - ասաց Յոհաննես Հաանը:
Նրա խոսքով՝ շատ կարևոր է Հայաստանում առկա դրական տրամադրվածությունն, ինչն արտացոլվում ու ազդում է նաև ներդրումային միջավայրի վրա:

ЕС увеличит финансовую поддержку Армении в качестве «поощрение» за произошедшие в 2018 году события
Предоставляемая Европейским союзом Армении финансовая поддержка, возможно, будет увеличено, заявил сегодня на пресс-конференции Комиссар ЕС по вопросам расширения и политики добрососедства Йоханнес Хан по итогам встречи с главой МИД Армении Зограбом Мнацаканяном.
«Сегодня в Армении на стадии реализации находятся несколько программ общей стоимость в 300 млн. евро, программы стоимостью 100 млн. евро – пока «в пути».
За счет кредитования и грантов в сферу энергетики, орошения, сельского хозяйства, транспорта инвестировано 800 млн. евро, эти цифры также увеличатся», - отметил Й.Хан.
На вопрос, повлияли ли произошедшие в 2018 году события на увеличение финансовой помощи, европейский комиссар ответил: «У нас есть специальная бюджетная строка, которая посвящена так называемым особым достижениям в сфере верховенства закона и демократии. Несомненно, это станет источником дополнительной финансовой поддержки для Армении. В прошлом году мы уже сделали это, но в 2019 году сделаем больше. Я уже сейчас могу объявить, что будет предоставлена дополнительная помощь в качестве поощрения за развития в прошлом году», - заявил Йоханнес Хан.
По его словам, очень важен позитивный настрой, что отражается и влияет также на инвестиционную среду.