«Լիդիան Արմենիայի» ներդրումային ծրագրի կասեցումը կվնասի ՀՀ գործարար համբավին, հնարավոր է դատական գործընթաց. Արմեն Ստեփանյան
30/01/2019 13:30
Ամուլսարի հանք տանող ճանապարհները հուլիսի 28-ից առ այսօր շարունակում են ապօրինի փակ մնալ, լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Լիդիան Արմենիա» ընկերության կայուն զարգացման գծով փոխնախագահ Արմեն Ստեփանյանը:
Նա ընդգծեց, որ ճանապարհների փակ լինելու պատճառով ընկերությունը մեծ կորուստներ է կրել, իսկ աշխատանքից զրկվել է 1300 աշխատակից:
Հարցին՝ հավանակա՞ն է, որ կորուստները փորձեն կառավարությունից պահանջել դատական կարգով, Ստեփանյանն ասաց. «Ամեն ինչ հնարավոր է»:
Ստեփանյանը նաև նկատեց՝ կասկած կա, որ հանք տանող ճանապարհների փակումը մասամբ ուղղորդված է: «Իսկ թե ում կողմից, թող պատկան մարմինները ուսումնասիրեն», - ասաց նա:
Խոսելով 2018-ին ընկերության կողմից նախատեսված ներդրումների չափի մասին՝ Ստեփանյանը նշեց.
«Մի քանի տասնյակ միլիոն դեռ մնացել էր, որովհետև մենք պատրաստվում էինք տարեվերջին մեր առաջին արտադրանքը տալ: Կոնկրետ թիվ չեմ կարող նշել, բայց մի քանի տասնյակ ԱՄՆ դոլարի մասին է խոսքը»:
Ընկերության ներկայացուցչի խոսքով՝ պետք է նաև հաշվել, թե որքան կորուստ է այս ընթացքում ունեցել ընկերությունը:
«Մենք դեռևս ոչ մի եկամուտ չենք ունեցել: Այս տարիների ընթացքում միայն ներդրել ենք: 400 մլն ԱՄՆ դոլարից ավելի գումար էին ներդրել ՀՀ-ում ու պատրաստվում էինք անցած տարի առաջին եկամուտն ունենալ», - նշեց նա:
Հարցին, թե արդյոք «Լիդիան Արմենիայի» ներդրումային ծրագրի կասեցումը կվնասի ՀՀ գործարար համբավին, Ստեփանյանն ասաց.
«Միանշանակ: Եթե դուք մտնեք մեր կայք և տեսնեք անունները, որոնք այսօր ֆինանսավորում են մեր պրոեկտը, ձեր հարցի պատասխանը կտեսնեք: Դրանք այն ֆինսանսական հաստատություններն են, որոնք ոչ միայն հանքարդյունաբերության, այլ շատ այլ ոլորտներ են ֆինանսավորում: Շատերը նեղացած են, ներդրումային համբավին, մեր խորին համոզմամբ, վնաս է հասցված: Պետք է օր առաջ դա վերականգնել»:

The routes taking to Amulsar continue being illegally closed from July 28 till now, Armen Stepanyan, Lydian Armenia company's Vice President for Sustainability, told the reporters today.
He stressed that the company has suffered big losses due to closed routes and 1,300 people lost their jobs.
Asked about possibility to restore the losses judicially by demanding them from the government, Stepanyan said, “Everything is possible.”
He also noted that the closing of the routes to the mine is partially oriented and urged the corresponding bodies to study by who.
The company representative said it is necessary to calculate how much losses the company suffered during this period.
“We have not had any income till now. During these years we just invested. We have invested over 400 million USD and were planning to have the first income last year,” he said.
As to whether the suspension of Lydian Armenia company’s investment program will harm Armenia’s business reputation, Stepanyan said, “Definitely. If you visit our website and see the names of our financers you will get the answer to the question. These are financial institutions who are not only funding the mining sector but many others. Many of them are offended, and I believe that a serious harm has been caused to our reputation which needs to be restored as soon as possible. ”