Շիրակի մարզում կործանված ՍՈւ-25 ինքնաթիռի սև արկղի առաջին տվյալները վերծանվել են
Դեկտեմբերի 4-ին Շիրակի մարզում կործանված ՀՀ ԶՈւ ՍՈւ-25 կործանիչի սև արկղի վերծանումից ստացված առաջին պարամետրերը փոխանցվել են քննչական մարմիններին, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ՊՆ մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը՝ նշելով, որ քննություն է ընթանում և դրանք հրապարակման ենթակա չեն։
«Վերծանվել է միայն մեկ պարամետր, ինքնաթիռի թռիչքի ժամանակ նման տասնյակ պարամետրեր են գրանցվում։ Քննող մարմինը դիմել է Ռուսաստանի համապատասխան մասնագիտական մարմիններին, տվել է սև արկղի տվյալներն ու ստացել է պարամետրերից մեկն առայժմ։ Սև արկղի վերծանման աշխատանքները շարունակվում են», - ասաց Արծրուն Հովհաննիսյանը։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Aysor.am-ի հետ զրույցում ՀՀ Քննչական կոմիտեի նախագահի խորհրդական Սոնա Տռուզյանը նշել էր, որ ՍՈՒ-25 մարտական ինքնաթիռի վթարի ենթարկվելու գործով քննությունը շարունակվում է։
Քննչական խմբի կողմից մշակվել է վթարի պատճառների վերաբերյալ մի քանի աշխատանքային վարկած, որոնք ստուգելու ուղղությամբ կատարվել են մեծածավալ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ։

The first parameters received from the decoding of the black box of the crashed SU-25 military jet on December 4 in Armenia’s Shirak province have been sent to the investigative bodies, spokesperson for the Defense Ministry Artsrun Hovhannisyan told Aysor.am, adding that investigation is underway and the information is not for publication.
“Only one parameter has been decoded. During the flight tens of parameters are being registered. The investigative body has applied to Russia's corresponding professional bodies, the information from the black box has been provided to them and only one of the parameters has been received. The works on decoding the black box continue,” Hovhannisyan said.