Կոկորդիլոսաբուծարանի համար ներկրվելու են ձվեր, մեկ ձվի արժեքը 400 դոլար է. Խաչատուր Սարգսյան
Խնդիրը լուծված է. ՊԵԿ-ի հետ ճշտել ենք՝ կոկորդիլոսն ինչ կոդի տակ ներկրել՝ թռչնի, թե կենդանու, լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Արմոն» ընկերության հիմնադիր, երկրաբան Խաչատուր Սարգսյանը:
«Ներկրելու համար ամեն ինչ ունի կոդ, իսկ մենք չունենք մշակված օրենսդրություն՝ ինչ է դա՝ թռչո՞ւն, թե՞ կենդանի: Խնդրել էինք ՊԵԿ-ին ճշտել՝ ինչ կոդի տակ ներկրել: Եթե ձու է, ապա ներկրումը լինելու է թռչունի հետ կապված, եթե կենդանի կոկորդիլոս ենք ներկրում, ապա այն լինելու է կենդանու անվան տակ: Խնդիրը լուծված է», - ասաց Սարգսյանը:
Նրա խոսքով՝ նախատեսվում է ձու ներկրել 3-4 տարբեր աֆրիկյան երկրներից և տարիների ընթացքում հենց այստեղ հիմնել կոկորդիլոսաբուծարան, որի համար կլիմայական պայմանները բավարար են:
«Մեկ ձվի արժեքը 400 դոլար է, բայց ծրագրի վրա ոչ մի կոպեկ դեռ ներդրված չէ», - ասաց նա:
Սարգսյանն ընդգծեց, որ սա հրաշալի հնարավորություն կլինի զբոսաշրջիկներին գրավելու համար՝ նկատելով, որ Արարատի Դաշտավան գյուղում միայն կոկորդիլոսաբուծարան ստեղծելու մասին չէ խոսքը և այն 31 նոր ենթակառուցվածքների մի բաժինն է լինելու, իսկ ենթակառուցվածքը կրելու է «Ապշանքի էկոայգի» անվանումը:
«Ցավալի է, որ բոլորը խոսում են կոկորդիլոսների բուծարանից ու չեն խոսում մնացածի մասին: Այստեղ մենք ներդնելու ենք այն ենթակառուցվածքները, որոնք այսօր չկան Հայաստանում՝ երեխաների խաղահրապարկներ, շների համար, բացօթյա ֆիտնեսի համար պայմաններ, հեծանիվների համար ուղիներ, ալիքային լողավազան և այլն», - ասաց նա:

Crocodile eggs to be imported to Armenia to start their breeding
Armenia will import crocodile eggs for starting crocodile breeding in Armenia. The preliminary issue of how to register it has been solved. Every imported item has a code and it was necessary to clarify the code which depended on whether the eggs of crocodiles would be imported or the animals.
Speaking to reporters today, founder of Armon company, geologist Khachatur Sargsyan said that it is planned to import eggs from 3-4 different African countries and start breeding crocodiles in Armenia. He stressed that the climate conditions in Armenia allow to do it. “The cost of one egg is $400 but no investments have been made for starting the project yet,” he said.
Sargsyan stressed that the initiative will be a wonderful opportunity to attract tourists, adding that it is not only about crocodile breeding in Dashtavan village. It will be just a part of 21 new infrastructures called Eco Park of Surprises.
“It is rather upsetting that all are speaking about crocodile breeding and do not speak about the rest part of the project. We are going to install the infrastructures here which did not exist  – play grounds, places for dogs, outside fitness, routes for bicycles, pools with waves, etc,” he said.