ԱԻՆ-ը չպետք է կրճատվի, հակառակը՝ պետք է ընդլայնվելու հնարավորություններ ունենա. Ցոլակյան
ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը չպետք է կրճատվի, հակառակը՝ պետք է ընդլայնվելու հնարավորություններ ունենա, որովհետև նրանք, ովքեր խոսում են գերատեսչության կրճատման մասին, նախարարության աշխատանքի վերաբերյալ պատկերացում չունեն, գաղափար չեն կազմում, Aysor.am-ի հետ զրուցում ասաց ԱԻ նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանը՝ անդրադառնալով մամուլի հրապարակումներին, որ նախարարությունների կրճատման ֆոնին «ԱԻՆ-ին ձեռք չեն տալիս իր խաթեր»։
Նախարարը նշեց, որ համաձայն չէ նման պնդման հետ. իր անձն այստեղ բոլորովին կապ չունի։
«Ես նախարար չլինեմ, պողոսը կլինի։ ԱԻՆ-ը պետք է առանձին նախարարություն մնա, որովհետև նրա գործառույթներն այնպիսն են, որ աշխարհն այսօր, առավել քան երբևէ, պետք է ավելի շատ մտածի աղետների դեմ պայքարի մասին։ Միայն մեկ տվյալ կասեմ. 2018 թվականին, 2017-ի համեմատ, Հայաստանում արտակարգ իրավիճակների թիվն աճել է 1063-ով։ Սա ավելի լուրջ է, քան շատերը պատկերացնում են», - նշեց Ֆելիքս Ցոլակյանը։
Դիտարկմանը, որ շատերի պնդմամբ ԱԻՆ-ը ժամանակին բավական հաջող գործում էր նաև տարածքային կառավարման նախարարության ենթակայությամբ, Ֆելիքս Ցոլակյանը հարցով պատասխանեց. «Իսկ ո՞վ իմացավ, որ շատ լավ էր աշխատում»։

МЧС должно не сокращаться, а иметь возможность расширения – Феликс Цолакян
Министерство по чрезвычайным ситуациям не должно сокращаться, наоборот, должно иметь возможность расширения, поскольку те, кто говорит о сокращении ведомств, не имеют даже представления о работе МЧС. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am глава МЧС Феликс Цолакян, касаясь публикаций СМИ о том, что на фоне сокращения остальных ведомств «МЧС не трогают ради него».
Министр отметил, что не согласен с подобным утверждением и это никак не связано с его фигурой.
«Пусть министром буду не я, а кто-то другой. МЧС должен оставаться отдельным министерством, поскольку у него такие функции, что в мире сегодня более чем когда-либо должны думать о борьбе с катастрофами. Приведу лишь одну цифру: в 2018 году по сравнению с 2017 годом количество чрезвычайных ситуаций в Армении увеличилось на 1063. Это намного серьезнее, чем многие представляют», - отметил Феликс Цолакян.
На замечание, что по утверждению многих, в свое время МЧС довольно успешно действовало также в подчинении министерства территориального управления, Феликс Цолакян ответил вопросом: «А кто узнал, что работало очень хорошо?».