2018-ի սեպտեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին Կադաստրի կոմիտեի աշխատակիցների պարգևավճարները կազմել են ավելի քան 295 միլիոն դրամ
06/02/2019 15:05
2018 թվականի սեպտեմբերից դեկտեմբեր ՀՀ անշարժ գույքի կադաստրի կոմիտեի շուրջ 900 աշխատակիցների պարգևատրման ընդհանուր գումարը կազմել է 295 միլիոն 336 հազար 47 դրամ, Aysor.am-ի հարցմանն ի պատասխան՝ տեղեկացրել է Անշարժ գույքի կադաստրի կոմիտեի ղեկավար Սարհատ Պետրոսյանը։
Հարցին՝ աշխատակիցներից ո՞վ է ստացել ամենամեծ չափով պարգևավճարը և որքա՞ն է այն կազմել, նշվել է, որ ամենաբարձր պարգևավճարները ստացել են Կոմիտեի տարածքային ստորաբաժանումների անշարժ գույքի ռեգիստրները` ամսական միջին դրույքաչափի 90 տոկոսի չափով։
Բարձր պարգևավճարներ է ստացել նաև տեխնիկական սպասարկող անձնակազմը (հավաքարար, բանվոր, վարորդ)՝ ամսական միջին դրույքաչափի 89 տոկոսի չափով։
Կոմիտեի ղեկավարի տեղակալները պարգևատրվել են ամսական միջին դրույքաչափի շուրջ 73,9 տոկոսի չափով։
Կոմիտեի ղեկավարի պարգևատրումը կազմել է ամսական միջին դրույքաչափի շուրջ 34 տոկոսը։
Հաշվի առնելով Անշարժ գույքի կադաստրի կոմիտեի ղեկավար Սարհատ Պետրոսյանի ֆեյսբուքյան գրառումը, որ հասարակության լայն շերտերի վերաբերմունքից հետո ինքն ապագայում հետևություններ կանի, նաև հետաքրքրվել էինք՝ հետևությունները միայն իրե՞ն, թե ամբողջ անձնակազմին տրվելիք պարգևավճարներին կվերաբերեն։
Ի պատասխան՝ պաշտոնյան նշել է, որ գրառման մեջ հետևությունների մասին ասվածը միայն իրեն է վերաբերելու, քանի որ ամբողջ աշխատակազմին տրվելիք պարգևավճարների մասին հետևությունները վաղուց է արել։
«Ինչպես գրել էի իմ գրառման մեջ, եթե մենք ուզում ենք ունենալ արհեստավարժ ու չկոռումպացված համակարգ, ապա պետք է ամեն ինչ անենք, որ պետական համակարգում աշխատելը լինի ցանկալի և պատվաբեր», - նշել է պաշտոնյան։
Ս.Պետրոսյանը նաև տեղեկացրել է, որ 2019 թվականի հունվարից կիրառման նպատակով 2018 թվականի հոկտեմբեր ամսին Կոմիտեում մշակել են աշխատակիցների խրախուսման նոր կարգ, որի մանրամասները դեռ քննարկվում են։
«Այն ենթադրում է ոչ թե համահարթեցում, այլ արդար բաշխում՝ խրախուսում ըստ աշխատանքի որակի։ Կարգը շուտով կտեղադրվի մեր պաշտոնական կայքէջում և սոցիալական հարթակներում։ Իսկ մինչ նոր կարգի կիրառումը՝ Կոմիտեի ղեկավարի պաշտոնում նշանակվելուց ի վեր՝ իմ հրամանով «անցումային կարգ» է գործել, և խնայողությունների ու հավելյալ մուտքերի շնորհիվ յուրաքանչյուր ամիս աշխատավարձի 25-90 տոկոսի չափով ֆինանսական խրախուսում են ստացել կոմիտեի բոլոր՝ շուրջ 900 աշխատակիցներ, եթե այդ ամիս չեն ունեցել նկատողություն կամ արձակուրդում չեն եղել», - նշված է Սարհատ Պետրոսյանի գրավոր պատասխանում։

Премии сотрудников Комитета кадастра недвижимости в сентябре-декабре 2018 года составили более 295 млн. драмов
06/02/2019 17:48
С сентября по декабрь 2018 года общая сумма премии, выплаченных порядка 900 сотрудникам Комитета кадастра недвижимости Армении, составила 295 млн. 336 тысяч 47 драмов, сообщил в ответ на запрос Aysor.am руководитель Комитета кадастра недвижимости Саграт Петросян.
На вопрос, сколько составляет самая большая премия и кому она выплачена, отмечается, что самые высокие премии получили регистраторы недвижимости территориальных подразделений Комитета, в размере 90% месячной ставки.
Высокие премии получил также технический обслуживающий персонал (уборщицы, рабочие, водители), в размере 89% ставки.
Заместители руководителя Комитета выданы премии в размере около 73,9 % среднемесячной заработной платы.
Премия руководителя Комитета составила около 34% среднемесячной заработной платы.
Учитывая запись руководителя комитета кадастра недвижимости Саграта Погосяна в  Facebook, что в дальнейшем он сделает вывод из реакции широких слоев общества, мы так же поинтересовались, эти выводу будут касаться только его премии или также премий всех сотрудников ведомства.
В ответ, С.Погосян отметил, что упомянутый вывод касается только его, поскольку выводы о премиях всего персонала уже давно сделан.
«Как я написал, если мы хотим иметь профессиональную и не коррумпированную систему, то должны сделать все, чтобы работа в государственной системе стала желанной и почетной», - отметил Погосян.
Он также сообщил, что в октябре 2018 года Комитет разработал новый порядок поощрении сотрудников для применения с января 2019 года, детали которого пока обсуждаются. По его слова, он предполагает не принцип уравнивания, а справедливое распределение, поощрение по качеству работы.
«Порядок вскоре будет установлен на официальном сайте ведомства и социальных площадках. А до применения нового порядка, с момента назначения руководителем комитета, по моему приказу, действовал «переходный порядок». Благодаря дополнительным поступлениям и экономии, каждый месяц около 900 сотрудников ведомства ежемесячно получали денежное вознаграждение в размере 29-30% зарплаты, если в этом месяце не имели замечаний или не находились в отпуске»,- отмечается в ответе Саграта Петросяна.