Ռուսաստան-Վրաստան-Հայաստան-Իրան էներգետիկ միջանցքի շնորհանդեսը կկայանա մինչև այս տարվա ավարտը
Ռուսաստան-Վրաստան-Հայաստան-Իրան էներգետիկ միջանցքի շնորհանդեսը տեղի կունենա մինչև 2019 թվականի ավարտը: Այս մասին ТАСС-ին հայտնել է ՌԴ էներգետիկայի նախարարի տեղակալ Անատոլի Յանովսկին:
«Էներգետիկ միջանցքները միավորելու հնարավորության վերաբերյալ ուսումնասիրություն է նախապատրաստվել, դիտարկումներ են արվել բոլոր կողմերից և այս տարի պետք է տեղի ունենա աշխատանքային խմբի հերթական նիստը, որտեղ կանցկացվի այդ նախագծի շնորհանդեսը»,- ասել է Յանովսկին:
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդվել էր, ներկայումս քննարկվում է Ռուսաստանի և Իրանի միջև էներգետիկ միջանցքի երկու նախագիծ, որոնցից մեկը անցնում է Վրաստանով և Հայաստանով, մյուսը` Ադրբեջանով:
Ռուսաստանի Դաշնության Էներգետիկայի նախարարությունից հայտնել են, որ ռուսական էլեկտրաէներգիայի առաջին փորձնական մատակարարումներն Ադրբեջանի տարածքով դեպի Իրան կարող են տեղի ունենալ արդեն 2019 թվականին:

Russia-Georgia-Armenia-Iran energy corridor project presentation to take place by the end of 2019
Russia-Georgia-Armenia-Iran energy corridor project presentation will take place by the end of 2019, Russian deputy energy minister Anatoly Yanovski told Russian TASS.
“Studies have been conducted over the possibility to unite the energy corridors, observations were made from all the sides and this year the regular session of the task group will take place where the project will be presented,” Yanovski said.
It has been reported earlier that two energy corridor projects are being discussed between Russia and Iran one of which passes through Georgia and Armenia and the other through Azerbaijan.
Official from Russian Energy Ministry reported that the first pilot Russian power supplies via Azerbaijani territory to Iran are planned for 2019.