Տնտեսական աճի հիմքը ներդրումներն են. կառավարությունն ամեն ինչ անելու է, որ խոսենք ավելի բարձր աճի մասին. նախարար (Տեսանյութ)
Տնտեսական հեղափոխություն պետք է իրականացնեն տնտեսական կյանքի մասնակիցները, կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրանն Խաչատրյանը։
«Կառավարությունն այդ մեծ խաղի կարևոր կազմակերպիչն ու մասնակիցն է ու պարտավոր է անել այնպես, որ տնտեսվարող սուբյեկտների նախագծերը կյանքի կոչելու ճանապարհին որևէ խոչընդոտ չլինի», - ասաց նա։
Նախարարի խոսքով՝ կառավարության ծրագրում երկու կարևոր ցուցանիշ կա։
«Կառավարությունը հայտարարել էր, որ տնտեսական աճի շարժիչը կամ ուղղորդողը լինլու է ապրանքի արտահանումը կամ Հայաստանում ստեղծված ապրանքները արտերկրյա շուկաներում իրացնելու հնարավորությունը։ Ունենք 38 տոկոսի չափ արտահանում, հայտարարվել է, որ դրանց կշիռը կհասնի 43 տոկոսի», - ասաց նա։
Տիգրան Խաչատրյանի խոսքով՝ մյուս կարևոր ցուցանիշը ներդրումների զուտ աճն է։
«Այդ ցուցանիշը 2023 թվականին պետք է հասնի 23-25 տոկոս մակարդակի», - ասաց նախարարը։
Նա ասաց, թե իրեց ցանկությունն է, որ ապահովվի այնպիսի պայմաններ, որ տնտեսական աճը լինի էապես բարձր։
«Բայց ամեն ինչ պետք է ունենա հիմք, իսկ հիմքը ներդրումներն են, եթե կառավարությանը հաջողվի, իսկ կառավարությունն ամեն ինչ անելու է, որ դա տեղի ունենա, ապա վստահ եղեք, որ մենք խոսելու ենք ավելի բարձր աճի մասին», - ասաց Տ. Խաչատրյանը։
Նախարարը համաձայն չէ այն դիտարկումների հետ, ըստ որի՝ կառավարության ծրագիրը «բաժակաճառերի ծրագիր է»։
«Սկզբունքորեն համաձայն չեմ, ովքեր այդպիսի որակումներ են տալիս, կարծում եմ, բավականաչափ ուշադիր չեն կարդացել ծրագիրը», - նշեց Տիգրան Խաչատրյանը։

Тигран Хачатрян: Основа экономического роста – это инвестиции, правительство сделает все, чтобы обеспечить более высокий рост
08/02/2019 13:32
Экономическую революцию должны совершить участники экономической жизни, заявил сегодня журналистам после заседания правительства министр экономического развития и инвестиций Тигран Хачатрян.
«Правительство важный организатор этой большой игры и обязано сделать так, чтобы на пути реализации проектов хозяйствующих субъектов каких-либо препятствий не было», - сказал министр.
По его словам, в программе правительства есть два важных показателя.
«Правительство объявило, что двигателем или направляющим экономического роста будет экспорт или возможность реализовать произведенные в Армении товары на зарубежных рынках. Наш экспорт составляет 38%, объявлено, что его объем будет доведен до 43%», - сказал он.
По словам Тиграна Хачатряна, другой важный показатель – это чистый рост инвестиций.
«Этот показатель в 2013 году должен дойти до уровня 23-25 процентов», - заявил министр.
Он отметил, что они стремятся к тому, чтобы обеспечить условия для более высокого экономического роста.
«Но все должно иметь основу, а основа – это инвестиции, если правительству удастся, а правительство сделает все, чтобы это произошло, то будьте уверены, что мы будем говорить о более высоком росте», - отметил Т.Хачатрян.
Министр не согласен с мнением, что программа правительства – это «собрание тостов» и добрых пожеланий.
«Принципиально не согласен с теми, кто дает такую оценку, считаю, что они читали программу недостаточно внимательно», - заявил министр.