Տնտեսական աճի հիմքը ներդրումներն են. կառավարությունն ամեն ինչ անելու է, որ խոսենք ավելի բարձր աճի մասին. նախարար (Տեսանյութ)
Տնտեսական հեղափոխություն պետք է իրականացնեն տնտեսական կյանքի մասնակիցները, կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրանն Խաչատրյանը։
«Կառավարությունն այդ մեծ խաղի կարևոր կազմակերպիչն ու մասնակիցն է ու պարտավոր է անել այնպես, որ տնտեսվարող սուբյեկտների նախագծերը կյանքի կոչելու ճանապարհին որևէ խոչընդոտ չլինի», - ասաց նա։
Նախարարի խոսքով՝ կառավարության ծրագրում երկու կարևոր ցուցանիշ կա։
«Կառավարությունը հայտարարել էր, որ տնտեսական աճի շարժիչը կամ ուղղորդողը լինլու է ապրանքի արտահանումը կամ Հայաստանում ստեղծված ապրանքները արտերկրյա շուկաներում իրացնելու հնարավորությունը։ Ունենք 38 տոկոսի չափ արտահանում, հայտարարվել է, որ դրանց կշիռը կհասնի 43 տոկոսի», - ասաց նա։
Տիգրան Խաչատրյանի խոսքով՝ մյուս կարևոր ցուցանիշը ներդրումների զուտ աճն է։
«Այդ ցուցանիշը 2023 թվականին պետք է հասնի 23-25 տոկոս մակարդակի», - ասաց նախարարը։
Նա ասաց, թե իրեց ցանկությունն է, որ ապահովվի այնպիսի պայմաններ, որ տնտեսական աճը լինի էապես բարձր։
«Բայց ամեն ինչ պետք է ունենա հիմք, իսկ հիմքը ներդրումներն են, եթե կառավարությանը հաջողվի, իսկ կառավարությունն ամեն ինչ անելու է, որ դա տեղի ունենա, ապա վստահ եղեք, որ մենք խոսելու ենք ավելի բարձր աճի մասին», - ասաց Տ. Խաչատրյանը։
Նախարարը համաձայն չէ այն դիտարկումների հետ, ըստ որի՝ կառավարության ծրագիրը «բաժակաճառերի ծրագիր է»։
«Սկզբունքորեն համաձայն չեմ, ովքեր այդպիսի որակումներ են տալիս, կարծում եմ, բավականաչափ ուշադիր չեն կարդացել ծրագիրը», - նշեց Տիգրան Խաչատրյանը։

Economic revolution must be ensured by the participants of the economic life of the country, economic development and investments minister Tigran Khachatryan told the reporters today.
“The government is the key organizer and participant of the big game and it must eliminate all the impediments on the way of implementation of business initiatives,” he said.
The minister said that the government’s program includes two important indexes.
“The government has stated that the motor of the economic growth or the guide is the export or the opportunity of selling products created in Armenia in foreign markets. Our export volume reaches 38%. Now it is stated that it should reach 43%,” the minister said.
Khachatryan said the other important index is the growth of investments.
“In 2023 the index must reach 23-25%,” the minister said, adding that their wish is to ensure conditions for essentially high economic growth.
“But everything must have a basis and this basis is formed by investments. If the government succeeds and it will do everything to succeed, be sure that we will speak about higher economic growth,” Khachatryan said.
The minister did not agree with the observation that the government’s program is “collection of toasts.”
“I do not agree with it principally. The people who gave such qualifications to it have not read the program attentively enough,” the minister said.