Որոշել եմ կասեցնել իմ անդամակցությունը Հանրապետական կուսակցությանը. Արփինե Հովհաննիսյան
ԱԺ նախկին փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանը հայտարարել է առաջիկա անելիքների և կուսակցական գործունեության մասին։
«2018 թվականի խորհրդարանական ընտրություններն առիթ դարձան 16 տարի պետական ծառայությունից (16 տարիներից յոթը ակտիվ քաղաքական գործունեության շրջան էր) հետո մտածել գործունեության նոր ուղղությունների մասին։ Ես միշտ եղել եմ այն կարծիքին, որ պատասխանատու պահերին ամենավատ որոշումը, որ կարելի է կայացնել, ուղղակի դիտորդի դերը ստանձնելն է։ Չեմ արել դա նախկինում, չեմ անելու նաև այժմ: Դա է պատճառը, որ լսելի լինելու, երկրում կատարվող իրադարձություններին արձագանքելու համար ես ընտրում եմ գործունեության հետեւյալ տեսակները.
• Անցած շաբաթ ստացա փաստաբանական գործունեության արտոնագիրս եւ կմիանամ այն փաստաբաների հանրույթին, որոնք չեն ընկրկում պաշտպանել իրենց վստահորդներին՝ անկախ հասարակական տրամադություններից՝ գիտակցելով, որ իսկական իրավական պետությունը կարող է կայանալ այն դեպքում, երբ յուրաքանչյուրն ունի պաշտպանության և իրավունքի իրացման բոլոր հնարավորություններն ու երաշխիքները։
• Անցած շաբաթ հիմնադրել եմ հասարակական կազմակերպություն։ Մեր նպատակն է լինելու վերահսկել երկում տեղի ունեցող գործընթացները, վերհանել խնդիրները, բայց դրա հետ միասին առաջարկել լուծումները։ Մեր տեսլականն այն է, որ կրթության եւ անաչառ, կշռադատված վերահսկողության միջոցով մենք ի զորու ենք արձանագրել փոփոխություններ մեր երկրում։ Մենք պատրաստ ենք մեր թիմում ընդգրկել բոլոր նրանց, ովքեր անտարբեր չեն այն ամենի նկատմամբ, ինչ կատարվում է եւ պատրաստ են իրենց ջանքները ներդնել իրավունքի գերակայության, մարդու իրավունքների պաշտպանության, ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման գործում։
• «Դավիթ եւ գործընկերներ» խորհրդատվական ընկերությունում իրականացնելու եմ մասնագիտական գործունեություն` գործընկերոջ կարգավիճակով: Այս ընկերությունը իր տեսակով, թիմով ու գործունեության ձեւաչափով եզակի է մեր երկրում: Մասնագիտացած լինելով գործարարության, ներդրումների ոլորտներում եւ գործունեության առանցք սահմանելով իրավական ոլորտում համալիր քաղաքականությունների մշակումը՝ ընկերությունն ընդգրկում է լայն ոլորտներ՝ հարկային բնագավառից մինչեւ մտավոր սեփականություն։ Մենք կարծում ենք, որ որակյալ ծառայություններ մատուցող ընկերությունները կարող են ստեղծել իրական արժեքներ, փոխել մեր երկրի գործարար եւ ներդրումային միջավայրը։
• Շարունակելու եմ նաեւ իմ ակտիվ դասախոսական եւ գիտամանկավարժական գործունեությունը։ Բացի ավանդական առարկաներից իմ կողմից մշակվել են նաև երկու հեղինակային դասախոսությունների կուրսեր, որոնք ներկայացնելու համար արդեն իսկ ստացել եմ հրավերներ մի շարք բուհերից։
Վերոգրյալը նշանակում է, որ ես շարունակելու եմ իմ ակտիվ ներգրավվածությունը հասարակական-քաղաքական գործընթացներին, խորքային վերլուծության եմ ենթարկելու կայացվող որոշումները, իսկ անհրաժեշտության դեպքում չեմ խորշելու սուր քննադատություն հնչեցնելուց։ Մեր երկրին ծառայելու համար բացի քաղաքականությունից եւ պետական ծառայությունից, կան այլ կարեւոր հարթակներ, որոնք պահանջում են իրական նվիրվածություն եւ պրոֆեսիոնալիզմ։ Հատկապես կարեւոր է, որ այս փուլում հնչող կարծիքը չդիտարկվի քաղաքական հետագծի կամ կուսակցական պատկանելության լույսի ներքո։ Ասվածը հատկապես կարևորվում է հասարակական կազմակերպություն հիմնելու որոշման համատեքստում, քանզի այսօր օդ ու ջրի պես անհրաժեշտ է քաղաքացիական հասարակություն, որը կխոսի, ոչ թե երբ սպասարկում է ինչ-որ շահ, այլ երբ անհրաժեշտ է խոսել` ներկայացնելով հավասարակշռված ու համակողմանի կարծիք:
Այս ամենը հաշվի առնելով` ես որոշել եմ այս փուլում կասեցնել իմ անդամակցությունը Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությանը։ Կուսակցական գործընկերներիս հաջողություն եմ մաղթում առաջիկա շրջափուլերում:
Հ.Գ. Շատ շուտով առավել մանրամասն կներկայացնեմ հասարակական կազմակերպության գործունեության հիմնական նպատակները, ուղղությունները եւ կազմակերպության գործունեության վերաբերյալ մեր տեսլականը», - Facebook-յան իր էջում գրել է Արփինե Հովհաննիսյանը։

Решила приостановить членство в Республиканской партии – Арпине Ованнисян
Бывший вице-спикер парламента Армении Арпине Ованнисян рассказала на своей странице в Facebook о дальнейших планах и партийной деятельности.
«Парламентские выборы 2018 года стали поводом для того, чтобы после 16 лет государственной службы подумать о новых направлениях деятельности (семь из 16 являются периодом партийной деятельности). Я всегда придерживалась мнения, что самое плохое решение, которое можно принять в ответственные моменты, это просто взять на себя роль наблюдателя. Не делала этого в прошлом и не намерена делать сейчас. Именно по этой причине, чтобы быть услышанной и реагировать на происходящие в стране события, я выбираю следующий род деятельности.
• На прошлой неделе получила лицензию на адвокатскую деятельность и присоединюсь к сообществу адвокатов, которые не отказываются от защиты своих подзащитных независимо от общественного настроения, осознавая, что реальное правовое государство может состояться лишь в том случае, когда у каждого есть возможности и гарантии реализовать защиту и права.
• На прошлой неделе я учредила общественную организацию. Нашей целью будет контролировать происходящие в стране процессы, озвучивать проблемы, но вместе с тем предлагать решения. Наш подход в том, что посредством образования и беспристрастного, сбалансированного контроля мы в силах зафиксировать изменения в нашей стране. Мы готовы включить в нашу команду всех тех, кто неравнодушен ко всему происходящему и готов приложить усилия для установления верховенства права, защиты прав человека, укрепления демократических институтов.
• В статусе партнера буду осуществлять  профессиональную деятельность в консалтинговой компании «Давид и партнеры». Эта компания – единственная по своему типу, команде и формату деятельности в нашей стране. Она специализируется в области бизнеса, инвестиций и занимается разработкой комплексной политики в правовой сфере, включая обширные сферы – от налоговой до интеллектуальной собственности», - написала Арпине Ованнисян.
Она отмечает также, что продолжит активную преподавательскую и научно- педагогическую деятельность и кроме традиционных предметов разработала также два авторских курса преподавания, для представления которых уже получила приглашения из ряда вузов. Арпине Ованнисян продолжит также свою активную вовлеченность в общественно-политические процессы, подвергая глубокому анализу принимаемые решения и озвучивая критику в случае необходимости.
«Чтобы служить нашей стране, кроме политики и государственной службы, есть также другие важные площадки, которые требуют  реальной преданности и профессионализма. Особенно важно, чтобы звучащие на данном этапе мнения не рассматривались в свете партийной принадлежности или политических взглядов. Сказанное особенно важно в контексте создания общественной организации, поскольку сегодня нам как воздух и вода необходимо гражданское общество, которое будет говорить не тогда, когда обслуживает чьи-то интересы, а когда нужно говорить, представляя сбалансированное и многостороннее мнение.
Учитывая все это, я решила на данном этапе приостановить свое членство в Республиканской партии. Желаю своим друзьям по партии успехов в дальнейшем.
P.S. Вскоре более подробно представлю основные цели, направления деятельности общественной организации и нашу концепцию деятельности организации», - написала Арпине Ованнисян.