Mars One ընկերությունը սնանկ է ճանաչվել
Շվեյցարիայի Բազել քաղաքի դատարանը սնանկ է ճանաչել Mars One Ventures նախագիծը, որը ծրագրում էր Մարս գաղութարարներ ուղարկել, հաղորդում է Engadget-ը։
Նախագծի հեղինակ Բաս Լանսդորփը հայտարարել է, որ այժմ փորձում է «ընդունելի լուծում գտնել» բոլոր հետաքրքրված կողմերի հետ բանակցություններում՝ նախագիծը փրկելու համար։
Mars One նախագիծն ի հայտ է եկել 2011-ին։ Լանսորփը ծրագրում էր տիզերանավ կառուցել և մի քանի մարդու Մարս ուղարկել, որպեսզի նրանք մոլորակի վրա մշտական գաղութ հիմնեն։ Նրանց վերադարձը երկիր չէր նախատեսվում։
Ի սկզբանե արձակումը նախատեսված էր 2022 թվականին, ավելի ուշ հետաձգվել էր մինչև 2024 թվականը, այնուհետև՝ մինչև 2026:

Компания Mars One объявлена банкротом
Суд в швейцарском Базеле признал банкротом компанию Mars One Ventures, которая планировала отправить колонизаторов на Марс.
Создатель проекта Бас Лансдорп заявил, что сейчас пытается «найти приемлемое решение» в переговорах со всеми заинтересованными сторонами, чтобы спасти проект.
Проект Mars One появился в 2011 году. Лансдорп планировал построить космический корабль и отправить на Марс несколько человек, чтобы они основали на планете постоянную колонию. Их возврат на Землю не планировался.
Первоначально запуск планировался на 2022-й год, позже он был перенесен, сначала на 2024-й, а затем на 2026-й год.