Մեր տնտեսության զարգացման հեռանկարն արտահանումն է. Վարչապետը ներկայացնում է կառավարության ծրագիրը
Կառավարության հիմնական խնդիրը համախառն ներքին արդյունքի կառուցվածքը փոխելն է այնպես, որ 5 տարի հետո մեր երկրի տնտեսության լոկոմոտիվը դառնան տեխնոլոգիաները և տեխնոլոգիական նորարարությունները, այսօր Ազգային ժողովի նստաշրջանի մեկնարկին, ներկայացնելով կառավարության 5-ամյա գործունեության ծրագրի նախագիծը, հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նշենք, որ Փաշինյանը կառավարության ծրագիրն Ազգային ժողովում ներկայացնում է արդեն երկրորդ անգամ. առաջին անգամ Ազգային ժողովի հին կազմն էր, իսկ այժմ Փաշինյանը ծրագիրը ներկայացնում խորհրդարանական նոր կազմին, որտեղ մեծամասնությունը իր թիմակիցներն են։
Վարչապետը հստակեցրեց՝ խոսքը տեղեկատվական, արտադրական, կրթական, գյուղատնտեսական, զբոսաշրջանային, բնապահպանական, անվտանգային, պաշտպանական տեխնոլոգիաների մասին է։
«Կարճ ասած, մարդկային բոլոր ընդունակություններից նոր Հայաստանի շարժիչ ուժը պետք է լինի առաջին հերթին մարդկային միտքը, ինտելեկտը նախաձեռնությունը։ Մեր խնդիրը պետք է լինի այն, որ, օրինակ, գյուղատնտեսության ոլորտում զբաղված մեր հայրենակիցները ավելի քիչ ֆիզիկական աշխատանք կատարեն և ավելի շատ մտավոր աշխատանք, գյուղատնտեսական արտադրանքի թողարկման համար ավելի քիչ ֆիզիկական ուժ կիրառվի և ավելի շատ մտավոր ուժ, տեխնոլոգիա», - հայտարարեց Փաշինյանը։
Արտահանման զարգացումը, վարչապետի խոսքով, իր ղեկավարած կառավարության նպատակադրումների մաս է։
«Ներքին շուկան, իհարկե, կարող է ու պետք է հենման կետ լինի մեր տնտեսության բոլոր ճյուղերի համար, և ես կրկին մեր բոլոր հայրենակիցներին ուզում եմ կոչ անել բոլոր ոլորտներում նախընտրությունը տալ տեղական արտադրանքին, ծառայություններին։ Բայցևայնպես, մեր տնտեսության զարգացման հեռանկարը արտահանումն է, և մենք այստեղ ունենք անսահմանափակ հնարավորություններ», - հայտարարեց Փաշինյանը՝ որպես հնարավորություն ընդգծելով ԵԱՏՄ-ին անդամակցությունը, մի շարք երկրների հետ ազատ առևտրի ստորագրված համաձայնագրերը։
Որպես արտահանման ոլորտի խնդիր, կառավարության ղեկավարը նշեց հայկական ապրանքների համապատասխանեցումը միջազգային ստանդարտներին, համապատասխան ծավալների առկայությունը, ինչպես նաև մարքեթինգային խնդիրները։
«Մեր կառավարությունը ամեն ինչ անելու է բիզնեսին աջակցություն ցուցաբերելու հարցում։ Արտահանման ոլորտում մեր մեծագույն խնդիրը հանքանյութ արտահանող երկրից պատրաստի արտադրանք արտահանող երկիր դառնալն է։ Ընդ որում, այս կառուցվածքում բարձր տեխնոլոգիական ապրանքների արտահանման տեսակարար կշիռը մեծացնելը մեր առանցքային ամբիցիան է», - հայտարարեց վարչապետը։

The key issue of the Armenian government is to change the structure of the GDP in a way to make technology and technologic innovations the country’s economic locomotive, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan said today, presenting the government’s draft program to the NA.
The PM stressed that he is speaking of information, production, educational, agricultural, tourism, environmental, security and defense technologies.
“In short, human mind, intellect must become the motor of the new Armenia. Our issue must be to make people do less physical work but more mental,” Pashinyan stressed.
The PM stressed that the development of export is another priority for the government.
“Of course the domestic market may and must be fulcrum for all the branches of our economy, and I again call on all our compatriots to give preference in all sectors to local products, services. Nevertheless, the prospect for development of our economy is export and we have unlimited opportunities here,” Pashinyan said, mentioning membership to the EAEU and free trade agreements with a number of countries as good opportunities.
The head of the government stressed the need of making the local products correspond to international criteria for ensuring their export. Among other export issues, the PM stressed existence of necessary volume of products and market issues.
“Our government will do everything to support business. Our biggest issue in the export sector is becoming from raw exporting country a country exporting ready products,” he said, adding that the export of high technology products is government’s key ambition.