ԱՐՄԵՆԱԼ գործարանը և Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկ համալսարանը ստորագրեցին համագործակցության պայմանագիր
12/02/2019 11:08
Երևանի փայլաթիթեղագլանման ԱՐՄԵՆԱԼ գործարանը և Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկ համալսարանը (ՀԱՊՀ) ստորագրեցին տեխնիկական մասնագետներ պատրաստելու համագործակցության պայմանագիր: Իրենց ստորագրությունները փաստաթղթի ներքո դրեցին «ՌՈՒՍԱԼ ԱՐՄԵՆԱԼ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Արթուր Զաքարյանը և ՀԱՊՀ ռեկտոր Ոստանիկ Մարուխյանը:
Պայամանագրի համաձայն՝ ՀԱՊՀ-ն պարտավորվում է ապահովել իր շրջանավարտների նպատակային նախապատրաստումը ԱՐՄԵՆԱԼում աշխատելու համար: Բուհի ուսումնական ծրագրերը նաև կուրսային և ավարտական աշխատանքների թեմատիկան կվերանայվեն ձեռնարկության պահանջներին համապատասխան: Պոլիտեխնիկական համալսարանը կօգնի ԱՐՄԵՆԱԼի աշխատակիցներին որակավորման բարձրացման, մագիստրատուրայում և ասպիրանտուրայում ուսուցման, թեկնածուական ատենախոսությունների պաշտպանության կազմակերպման և գիտաժողովների մասնակցության գործում:
ԱՐՄԵՆԱԼը իր հերթին պատրաստ է հաստիքակազմի համապատասխան ապահովել ՀԱՊՀ շրջանավարտներին պայմանագրում նշված մասնագետությունների գծով աշխատատեղերով: Ուսանողների համար գործարանը կկազմակերպի արտադրական և նախադիպլոմային պրակտիկա, կհատկացնի փորձառու ճարտարագետներ կուրսային և ավարտական նախագծերի ղեկավարման նպատակով:
«Մեր պայմանագրի գործունեության ժամկետը 5 տարի է՝ երկարաձգման հնարավորությամբ, - ասաց «ՌՈՒՍԱԼ ԱՐՄԵՆԱԼ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Արթուր Զաքարյանը: - Այս փաստաթուղթը դարձավ տրամաբանական շարունակությունը 2002 թ. հունիսին Պոլիտեխնիկական համալսարանի և ԱՐՄԵՆԱԼի միջև կնքված պայմանագրի՝ հիմք ստեղծելով մեր գործարանի և հանրապետության առաջատար տեխնիկական բուհի միջև արգասավոր ու փոխշահավետ համագործակցության համար»:

Завод АРМЕНАЛ и Национальный политехнический университет Армении подписали договор о сотрудничестве
Ереванский фольгопрокатный завод АРМЕНАЛ и Национальный политехнический университет Армении (НПУА) заключили договор о сотрудничестве в подготовке технических специалистов. Документ подписали генеральный директор ЗАО “РУСАЛ АРМЕНАЛ” Артур Закарян и ректор НПУА Востаник Марухян.
В рамках сотрудничества НПУА обязуется обеспечить целевую подготовку своих выпускников для работы на АРМЕНАЛе. Учебные планы и программы вуза, а также тематика курсовых и дипломных работ будут пересмотрены с учетом запросов предприятия. Политехнический университет поможет работникам АРМЕНАЛа в вопросах повышения квалификации, обучения в магистратуре и аспирантуре, организации защиты кандидатских диссертаций и участия в научных конференциях.
АРМЕНАЛ со своей стороны готов с учетом вакансий обеспечить выпускников НПУА указанных в договоре специальностей рабочими местами. Для студентов завод организует производственную и преддипломную практику, выделит опытных инженеров, которые будут руководить курсовыми работами и дипломными проектами.
"Срок действия нашего договора составляет 5 лет с возможностью  пролонгации, - заявил генеральный директор ЗАО “РУСАЛ АРМЕНАЛ” Артур Закарян. – Этот документ стал логичным продолжением договора между Политехническим университетом и АРМЕНАЛом, заключенного в июне 2002 года и ставшего базой для плодотворного и взаимовыгодного сотрудничества завода с ведущим техническим вузом республики.