Եվրահանձնաժողով. Եվրոգոտու հարուստ և աղքատ երկրների միջև  խզումը մեծացել է
Եվրոպական միասնական արժույթը չդարձավ եվրոգոտու պետությունների տնտեսությունների հավասարեցման միջոց, ընդհակառակը, վերջին ճգնաժամի հետևանքով եվրոգոտու հարուստ և աղքատ երկրների միջև  խզումը մեծացավ, այդ մասին  խոստովանել է տնտեսական և ֆինանսական հարցերի եվրակոմիսար Պիեր  Մոսկովիսին՝ Եվրախմբի՝ եվրոյի գոտու ֆինանսների նախարարների խորհրդի՝ երկուշաբթի  հայացած  նիստից հետո Բրյուսելում  մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
«Եվրոյի գոտին, ինչպես այն մտածված է, չհանգեցրեց իր պետությունների տնտեսական զարգացման ավտոմատ հավասարեցման: Ընդհակառակը, վերջին ճգնաժամի ժամանակից ի վեր մենք տեսնում ենք, որ առավել հարուստ և աղքատ պետությունների միջեւ խզումը սոսկ մեծանում է, և դա է պոպուլիստական կուսակցությունների աճող եվրաագրեսիվության գլխավոր պատճառը»,- նշել է նա:
2008 – 2009 թվականների համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի և  2010 – 2014 թվականներին դրան հետևած եվրոյի գոտու սուվերեն պարտքի ճգնաժամի տարիներին եվրոյի գոտու երկրների պետական պատքի մակարդակն աճել է գրեթե 30 տոկոսով՝ 2007 թվականի միագումար համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) 64,9 տոկոսից մինչև միագումար ՀՆԱ-ի 91,9 տոկոսը 2017 թվականին: Միևնույն ժամանակ Միության հարավային երկրների պարտքի մակարդակը բնակչության մեկ շնչի հաշվով բազմակի գերազանցում է հյուսիսային պետությունների պարտքի մակարդակը:

В Еврокомиссии заявили, что евро не стал средством выравнивания экономик стран еврозоны
Единая европейская валюта не стала средством выравнивания экономик государств еврозоны, напротив, в результате последнего кризиса разрыв между богатыми и бедными странами еврозоны увеличился. Это признал в понедельник еврокомиссар по экономическим и финансовым вопросам Пьер Московиси на пресс-конференции в Брюсселе после заседания Еврогруппы - совета министров финансов зоны евро.
"Зона евро, как она задумана, не привела к автоматическому выравниванию экономического развития своих государств. Напротив, со времени последнего кризиса мы видим, что разрыв между наиболее богатыми и бедными государствами только увеличивается, и это главная причина растущей евроагрессивности популистских партий, - отметил он. - Это наша общая проблема, для которой необходимо найти общее решение, поскольку альтернативой такому решению станет создание еврозоны разных скоростей, чего мы не можем себе позволить".
За годы мирового финансового кризиса в 2008-2009 годах и последовавшего за ним кризиса суверенной задолженности зоны евро в 2010-2014 годы уровень госдолга стран зоны евро вырос почти на 30% с 64,9% совокупного ВВП в 2007 году до 91,9% совокупного ВВП в 2017 году. В то же время уровень задолженность южных стран сообщества на душу населения в разы превышает уровень задолженности северных государств.