Տնտեսական հեղափոխությունը պատրաստվում ենք իրականացնել նույն գործիքակազմով, ինչով հնարավոր եղավ քաղաքական հեղափոխությունը. Նիկոլ Փաշինյան
12/02/2019 11:14
Այսօր ազգային ժողովի նստաշրջանի մեկնարկին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ներկայացնելով կառավարության 5-ամյա ծրագիրը, պատասխանել է վերջին օրերին ամենաշատը հնչող հարցին՝ ինչպե՞ս է իր ղեկավարած կառավարությունը իրականացնելու տնտեսական հեղափոխությունը։
Նա հստակեցրեց, որ կառավարության ծրագիրը հիմնված է «Իմ քայլը» դաշինքի ծրագրի վրա, որի հիմքն իր հերթին 2013 թվականին հիմնադրված «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ծրագիրն է։
«Տնտեսական հեղափոխությունը մենք պատրաստվում ենք իրականացնել այն նույն գործիքակազմով, ինչով հնարավոր եղավ իրականացնել քաղաքական հեղափոխությունը։ Մեր կուսակցության հղած կարևորագույն մեսիջն այն էր, որ հանրային վերափոխման կարևորագույն գործոնը անհատի վերափոխումն է։ Մենք ասում ենք, որ հանրային կյանքի ցանկացած ոլորտում զարգացման կարևոր գործոններից մեկը անհատական ջանքն է, առանց որի չի կարող լինել որևէ փոփոխություն», - հայտարարեց Փաշինյանը։
Նա հիշեց իր ու իր ղեկավարած քաղաքական ուժի քաղաքական անցյալը, իրենց հասցեին հնչած մեղադրանքները՝ ծախված լինելու մասին ու հավելեց, որ իրենք ներդրել են իրենց կամքը՝ գնալ քաղաքական փոփոխության։
«2018-ի ապրիլ-մայիսին մենք կարողացանք ի ցույց դնել մեր կամքը ու դառնալ ՀՀ հպարտ քաղաքացու կամքի երաշխավորը։ Այդ հաղթանակի համար զինված հարձակում գործելու անհրաժեշտություն չեղավ։ Մենք կարողացանք գործի դնել նոր տեխնոլոգիաները, մասնավորապես, ֆեյսբուք սոցիալական ցանցի ուղիղ եթերները», - հիշեց կառավարության ղեկավարը։
Քաղաքական հեղափոխության, ըստ Փաշինյանի, գործի դրվեցին նաև ֆինանսական միջոցների հավաքագրման մեթոդը, ինչով հնարավոր եղավ համախմբել բոլոր հայերին՝ Հայաստանում ու Հայաստանից դուրս։
«Ի վերջո մեր քաղաքական հեղափոխությունը հնարավոր դարձավ ևս մեկ պատճառով՝ մեր քաղաքական թիմը որևէ ֆինանսական, քաղաքական պարտավորություն չունի որևէ անհատի, որևէ ուժի, որևէ շրջանակի առաջ։ Սա Հայաստանի ու նրա ժողովրդի ինքնիշխանությունն ապահովող կարևորագույն գործոնն է։ Մեր միակ պարտավորությունը մեր ժողովրդի առաջ է, ՀՀ քաղաքացու առաջ, և մենք մտադիր ենք նրա տված մանդատը կիրառել ՀՀ-ում իրական տնտեսական փոփոխություն հարուցելու համար», - նշեց Փաշինյանը։
Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ տնտեսական հեղափոխության գաղափարական հենքը լինելու է նույնը, ինչ քաղաքական հեղափոխության հենքը և «պետք է անցնի այն նույն ճանապարհներով, կետերով, ինչ անցավ քաղաքական հեղափոխությունը»։
«Տնտեսական հեղափոխությունը կհաղթի միայն այն ժամանակ, երբ ՀՀ քաղաքացին կփոխի իր տնտեսական վարքագիծը, և հետևաբար կառավարությունն իր անելիքը տեսնում է Հայաստանի քաղաքացու վարքագծի փոփոխությունը քաջալերելու, խթանելու մեջ», - հավելեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ այդ պատճառով է, որ կառավարության ծրագրում չկան թվեր, թվային ցուցանիշներ։ Դրանք, ըստ Փաշինյանի, կախված են նրանից, թե ՀՀ քանի քաղաքացի պատրաստ կլինի դառնալ «տնտեսական ակտիվիստ»։

Economic revolution to be carried out with same toolset as political one: Armenia’s PM
The government’s program is based on the electoral program of My Step bloc which in its turn is based on the Civil Contract party’s program, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan said at the NA, presenting the draft program of the government for the upcoming 5 years.
“We are planning to implement the economic revolution with the same toolset as the political revolution. The most important message of our party was that the most important factor of public transformation is transformation of an individual. We state that one of the most important factors for development in any sector of public life is the individual effort without which no changes may be registered,” Pashinyan said.
He reminded the past of his political force, the accusations addressed to them and added that they have invested their will to make political change.
“In April-May 2018 we managed to show our will and become the guarantor of the will of proud citizen of Armenia. We did not need to carry out an armed attack. We managed to use new technology and the live videos on Facebook,” the head of the government said.
Pashinyan also mentioned the fund raising mechanisms which allowed to unite Armenians both in the country and outside of it.
“And finally this revolution became possible with another reason, our political team has no financial, political commitments before any individual, any force and circle. This is the most important factor ensuring Armenia’s and its peoples’ sovereignty. We have commitment only before people and we will use the mandate the people gave to us for reaching real economic changes in Armenia,” Pashinyan said.
“The economic revolution will win only when the Armenian citizen changes his/her economic behavior, thus the government sees its activity in encouraging and promoting the change of behavior of the citizens,” he said, adding that this is why the government’s program lacks numbers. Pashinyan said the figures depend on how many citizens will be ready to become “economic activists.”