Երբեմն ինձ բերում են տեքստեր ու երբ դրանք ես կարդում եմ, այդ տեքստի միջից ինձ հետ խոսում է Սերժ Սարգսյանը. Նիկոլ Փաշինյան
12/02/2019 12:28
Կառավարության ծրագրի ներկայացման ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է պետական կառավարման համակարգում հների ու նորերի բաժանման մասին խոսակցություններին։ Նա ասաց, որ գալով իշխանության իրենց խումբը չի ցանկացել «քարուքանդ անել պետական կառավարման համակարգը և այն լցոնել մերոնցականներով, բաժանարար գծեր դնել՝ մարդկանց բաժանելով հների ու նորերի»։
Կառավարության ղեկավարի խոսքով, ցանկացած հին նորը դառնալու հնարավորություն պետք է ունենա, եթե դրա համար չկան անհաղթահարելի խոչընդոտներ։
«Մենք կարողացե՞լ ենք պետական պաշտոնյայի վարքագիծը, թե ավելի շատ պետական պաշտոններն են փոխել մեր վարքագիծը։ Այսինքն՝ օրինակ ես կարողացե՞լ եմ վարչապետի վարքի վրա ունենալ ազդեցություն, որ վարչապետը չլինի այնպիսին, ինչպիսին վարչապետը էր։ Պետք է խոստովանել, որ այստեղ ազդեցությունները փոխադարձ են։ Այո, և փոխվել է, և չի փոխվել։ Ես ուզում եմ բերել շատ պրիմիտիվ օրինակներ՝ համակարգը շատ լուրջ ազդեցության օղակ է և երբեմն շատ դժվար է դրան դիմակայելը։ Բերեմ մի օրինակ՝ ես իմ ողջ քաղաքական գործունեության իմ ելույթների տեքստերը ես ինքս եմ գրել, չի եղել երբևէ մինչև վարչապետ դառնալու օրը մի դեպք, երբ որևէ մեկը աշխատած լինի իմ ելույթի վրա։ Բնականաբար, վարչապետ դառնալուց հետո լինում են դեպքեր, երբ ինձ համար տեքստեր են գրում, որովհետև ես չեմ կարողանում անձամբ այդքան տեքստեր կարդալ։ Երբեմն ինձ բերում են տեքստեր, և ես դրանք երբ կարդում եմ և այդ տեքստի միջից ինձ հետ խոսում է Սերժ Սարգսյանը։ Ու ես զարմանում եմ՝ մարդիկ, որ այդ տեքստը գրել են Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական փոփոխությունները չեն նկատե՞լ։ Ես սա չեմ ասում որպես լավ բան կամ որպես վատ բան, ես սա ասում եմ որպես օբյեկտիվ իրականություն», - հայտարարեց Փաշինյանը։
Նա ընդգծեց, որ քաղաքական փոփոխությունները ու մասնավորապես, նոր իշխանությունները ազդել են պետական պաշտոնյայի վարքագծի վրա և որպես օրինակ մատնանշեց այն, որ «վարչապետի կորտեժը» փոքրացել է ու կարմիր լույսի տակ կանգնում է։

Иногда мне приносят такие тексты, при чтении которых со мной разговаривает Серж Саргсян – Никол Пашинян
12/02/2019 15:16
Премьер-министра Армении Никол Пашинян обратился сегодня к разговорам о разделении людей в системе государственного управлении на «старых и новых». Он отметил, что придя к власти, их команда не хотела «разрушать систему государственного управления и заполнять ее "своими", проводить разделительные линии, деля людей на старых и новых».
По словам главы правительства, любое старое имеет возможность стать новым, если для этого нет непреодолимых препятствий.
«Смогли ли мы изменить поведение государственного чиновника, или государственные чиновники больше изменили наше поведение? То есть, например, смог ли я повлиять на поведение премьер-министра, чтобы премьер не был бы таким, каким был раньше. Должен признаться, что здесь есть взаимное влияние. Да, и изменилось, и не изменилось. Я хочу привести очень примитивные примеры, система является очень важным звеном влияния и иногда очень сложно противостоять ей. Приведу один пример, во время всей своей политической деятельности я сам писал свои выступления, и до вступления в должность премьер-министра не было ни одного случая, чтобы кто-то работал над моей речью. Естественно, после того как я стал премьером, бывают случаи, когда для меня пишут тексты, поскольку я сам не могу читать столько текстов. Иногда мне приносят такие тексты, при чтении которых, со мной разговаривает Серж Саргсян. И я удивляюсь тому, когда люди пишут эти тексты, не замечают, что в Армении произошли политические изменения, Я не говорю об этом как хорошем или плохом явлении, я говорю об этом как об объективной реальности», - сказал Пашинян.
Он подчеркнул, что политические изменения и в частности, новые власти повлияли на поведение государственного чиновника и в качестве примера указал то обстоятельство, что «кортеж премьер-министра» стал меньше и останавливается на красный свет.