Պարզվեց, որ տնտեսական հեղափոխություն ասվածը զանգվածային մասնակցությունն է տնտեսական կյանքին. Խոսրով Հարությունյան
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախկին նախագահ Խոսրով Հարությունյանը կարծում է, թե շփոթ կա այն հասկացության մեջ, երբ ասում են, թե երկրում տնտեսական հեղափոխություն է լինելու։
«Այստեղ կա հասկացությունների շփոթ, հիմնական շփոթը գալիս է նրանից, որ անցյալ տարվա ընթացքում կառավարության նախորդ ծրագիրը ներկայացնելիս խոսք եղավ կտրուկ աճ ապահովելու մասին։ Եվ բոլորը կարծում էին, թե թռիչքաձև զարգացումը ենթադրում է հեղափոխական բարեփոխումներ, սպասում էին նաև այդպիսի լուծումներ։ Մինչդեռ երեկ ծրագիրը ներկայացնելիս պարզվեց, որ տնտեսական հեղափոխություն ասվածը զանգվածային մասնակցությունն է տնտեսական կյանքին», - ասաց Խոսրով Հարությունյանը։
Կառավարության ծրագրում, ըստ Հարությունյանի, բացակայում են ռազմավարական նշանակություն ունեցող կարևոր դրույթներ։
«Հայաստանի պարագայում շատ կարևոր կլիներ ինստիտուցիոնալ այնպիսի բարեփոխումների մասին խոսել, որոնք կարող են երաշխավորել արտաքին բացասական ազդեցություններին հաջողությամբ դիմագրավելու մեր կարողությունների զարգացման մասին։ Այս բլոկը ես ծրագրում չեմ տեսել», - նշեց Խոսրով Հարությունյանը։

Хосров Арутюнян: Оказалось, что так называемая экономическая революция – это массовое участие в экономической жизни
Бывший председатель постоянной парламентской комиссии по экономическим вопросам Хосров Арутюнян считает, что в заявлениях об экономической революции в Армении возникает некоторая путаница.
«Здесь есть путаница в понятиях, основная неразбериха связана с тем, что во время представлении предыдущей программы правительства в прошлом году речь шла об обеспечении резкого роста. И все думали, что взлет экономики предполагает реализацию последовательных революционных реформ и ждали таких решений. В то время как вчера во время представления программы выяснилось, что так называемая экономическая революция – это массовое участие в экономической жизни», - заявил Хосров Арутюнян.
По его словам, в программе правительства отсутствуют важные имеющие стратегическое значение положения.
«В условиях Армении очень важно говорить о таких институциональных реформах, которые могут гарантировать развитие нашего потенциала для противостояния негативным внешним влияниям. Я не видел такого блока в программе», - сказал Хосров Арутюнян.