Ռոհանին Սիրիայից ամերիկյան զորքերի դուրսբերումը լավ նորություն է համարում
Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին լավ նորություն է համարել Սիրիայից զորքերը դուրս բերելու ԱՄՆ մտադրությունը, բայց հայտարարել է, որ դժվար է վստահել Վաշինգտոնի խոստումներին, նշված է նրա պաշտոնական կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ:
«Վերջերս նրանք հայտարարեցին, որ ցանկանում են իրենց ուժերը դուրս բերել, եթե ճիշտ են ասում, սա լավ նորություն է», - ասել է Ռոհանին Սիրիայի հարցով Ռուսաստան-Թուրքիա-Իրան եռակողմ գագաթնաժողովին մասնակցելու համար Սոչի թռչելուց առաջ, որը տեղի է ունենալու այսօր:
Իրանի նախագահը, միաժամանակ, հավելել է. «Մենք երբեք չենք կարող վստահել ամերիկացիների խոսքին ու խոստումներին»:
Նա նաև նշել է, որ Իրանը կարևորում է Սիրիայի տարածքային ամբողջականության պահպանումը, ինչի հետ կապված հայտարարել է, որ Սիրիայի ամբողջ տարածքը պետք է վերահսկի Դամասկոսը, իսկ սիրիական հողի առանձին հատվածները չեն կարող գտնվել այլ պետությունների վերահսկողության տակ:
Իրանի նախագահը նաև հավելել է, որ քրդերի հետ երկխոսություն պետք է վարի հատկապես Սիրիայի կառավարությունը:

Роухани назвал вывод американских войск из Сирии хорошей новостью
Президент Ирана Хасан Роухани назвал хорошей новостью намерение США вывести войска из Сирии, но заявил, что обещаниям Вашингтона доверять трудно, говорится в сообщении, опубликованном на его официальном сайте.
"Недавно они заявили, что хотят вывести свои силы (из Сирии - ред.), если правду говорят, то это хорошая новость", - сказал Роухани перед вылетом в Сочи на трехсторонний саммит Россия-Турция-Иран по Сирии, который пройдет сегодня.
В то же время иранский президент добавил: "Мы никогда не можем доверять словам и обещаниям американцев".
Он также отметил, что Иран считает важным сохранение целостности сирийской территории, в связи с чем заявил, что вся территория Сирии должна контролироваться Дамаском, отдельные же части сирийской земли не могут находиться под контролем других государств.