Նիկարագուայում ընդդիմության առաջնորդին դատապարտել են 216 տարվա բանտարկության
Նիկարագուայի դատարանն ընդդիմության առաջնորդ Մեդարդո Մայրենին, որը 2018 թվականին մասնակցել է հակակառավարական բողոքի գործողություններին, դատապարտել է 216 տարի և երեք ամիս բանտարկության, հայտնել է Nuevo Diario հրատարակությունը:
Մայրենը գյուղացիական շարժման առաջնորդն է, որը հանդես է գալիս Նիկարագուայում միջօվկիանոսյան ջրուղու կառուցման դեմ և գյուղացիների հողերը պահպանելու օգտին:
Նշվում է, որ դատավոր Էդգարդ Ալտամիրանոն դատավճիռը երկուշաբթի հրապարակել է փակ դռների հետևում:
Դատավճիռը կայացվել է ըստ մի շարք մեղադրանքների, ներառյալ ահաբեկչությունն ու սպանություններ կազմակերպելու մեղադրանքը:
Բացի այդ, բանտարկության են դատապարտվել ևս երկու ընդդիմադիրներ՝ Պեդրո Մենան և Լուիս Օռլանդո Իկաբալսետան: Նրանք համապատասխանաբար ստացել են 210 և 159 տարվա բանտային կալանք:

В Никарагуа оппозиционного лидера приговорили к 216 годам тюрьмы
Суд в Никарагуа приговорил лидера оппозиции Медардо Майрена, принимавшего участие в антиправительственных протестах в 2018 году, к 216 годам и трем месяцам тюрьмы, сообщает издание Nuevo Diario.
Майрена является лидером крестьянского движения, выступающего против строительства трансокеанского канала в Никарагуа и за сохранение земель крестьян.
Сообщается, что приговор озвучил судья Эдгард Альтамирано Лопес в понедельник за закрытыми дверями. Приговор был вынесен по ряду обвинений, в том числе по обвинению в терроризме и организации убийств. Помимо этого, к тюремному сроку были приговорены еще два оппозиционера - Педро Мена и Луис Орландо Икабальсета. Они получили 210 и 159 лет тюрьмы соответственно.
При этом издание отмечает, что каждый из приговоренных будет отбывать в тюрьме по 30 лет, так как данный срок является максимальным по законам Никарагуа.