Ագարակաձորի մանկապարտեզում ջեռուցման լոկալ համակարգ է կառուցվում
Վայոց ձորի Ագարակաձոր գյուղի մանկապարտեզում ակտիվ աշխատանքներ են իրականացվում: Կառուցվում է արևային ջրատաքացուցիչներով համալրված՝ ջեռուցման լոկալ համակարգ: Դրա անհրաժեշտությունն այստեղ առաջացել է խորհրդային համակարգի փլուզումից հետո: Արդեն 38 տարի, ջերմաստիճանային բավարար պայմաններ չլինելու պատճառով, ձմռանը սաների հաճախումը դադարեցվում է:
Լոկալ ջեռուցման համակարգ չունենալու պատճառով, մանկապարտեզը տարվա մեջ աշխատում է 7-8 ամիս: Խմբերում և ննջասենյակներում միացված մեկական էլեկտրական սալիկներով՝ համապատասխան ջերմաստիճան ապահովել չի հաջողվում: Կա երեխաների անվտանգության ապահովման խնդիր նաև: Ցածր ջերմաստիճանի պատճառով փոքրիկները հաճախ են հիվանդանում: Տուժում է նաև մանկավարժների աշխատանքը. իրականացված կրթադաստիարակչական ծրագրերը հարկադրական պարապուրդների պատճառով արդյունք չեն տալիս: 50 երեխա սպասարկող մանկապարտեզի համար՝ խնդրի լուծումը կարևոր է:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը և Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) համատեղ ջանքերով, գործնական կոնկրետ քայլեր են իրականացնում: Կառուցվում է ջեռուցման լոկալ համակարգ, որը նախատեսում է նաև 9.5ԿՎտ/Ժ հզորությամբ արևային ջրատաքացուցիչ և 300լ տարողությամբ ջերմափոխանակիչ բաք: Ընթացիկ աշխատանքներն արդեն դրական ազդեցություն են թողել. նախատեսվող փոփոխության շնորհիվ՝ փոքրիկների թիվն ավելացել է: Նախկին 50-ի փոխարեն, աշխատանքներից հետո այստեղ դիմավորելու են 58 երեխայի: 1490 բնակիչ ունեցող գյուղի համար սա կարևոր ձեռքբերում է:
«Մանկապարտեզը միշտ խնդիր է ունեցել: Երբ չենք կարողացել վառարաններով կամ հոսանքով տաքացնել սենյակները՝ մինչև ապրիլի 1-ը, երբեմն նաև 15-ը՝ փակել ենք մանկապարտեզը: Ցրտի պատճառով երեխաները շուտ են հիվանդանում, ծնողները վախենում են նրանց բերել: Հոսանքով ինչքան էլ միացնում ենք, սենյակը չի տաքանում: Վառարաններով էլ չի թույլատրվում. ինչքան էլ ուշադիր ենք լինում՝ մի դեպք պատահում է: Այս աշխատանքները կատարելուց հետո մանկապարտեզը կարող է աշխատել ամբողջ տարի: Դա կարևոր է բոլորի համար»,- ասել է մանկապարտեզի տնօրեն Նախշուն Բեգլարյանը:
«Համայնքի բյուջեն թույլ չի տալիս նման խնդիրներ լուծել: Մանկապարտեզի ջեռուցման հարցի լուծումը կարևոր աջակցություն է գյուղի համար: Առավել ևս, որ ի տարբերություն անցած տարիների ունենք ծնունդների ավելացում: Այս հնարավորությունը միանշանակ դրական է ազդելու», - ասել է Ագարակաձորի վարչական տարածքի ղեկավար Դերենիկ Մարտիրոսյանը:
Կառուցվող համակարգը գործելու է առավելագույն օգտակարություն ապահովելու սկզբունքով. գիշերային ժամերին օգտագործվելու է գազի կաթսան՝ ապահովելով մինիմալ ջերմաստիճան:  Ցերեկային ժամերին՝ ջեռուցումն ապահովվելու է բացառապես արևային ջրատաքացուցիչների միջոցով: Դա թույլ կտա  նաև 40 տոկոսով տնտեսել գազի ծախսը:

Construction works are actively underway in the kindergarten of Agarakadzor, a village in Vayots Dzor region of Armenia. A local solar heating system is expected to provide the institution with conditions, which have lacked since the collapse of the Soviet Union. For 38 years now the kindergarten has been inoperable in winter months due to the absence of heating.
With no heating system, the kindergarten is operable only 7-8 months a year. Electric ovens, one per each group and bedroom, are not enough to ensure the required temperatures. The ovens are also an additional safety concern. Catching cold among kids is a frequent matter, too, because of the low temperatures indoor. The teachers at the kindergarten say the interruptions of the educational process due to the seasonal recesses have negative impact on the learning outcomes. That is why the solution of the problem is crucial for the kindergarten and the 50 kids attending it.
VivaCell-MTS and FPWC have joined efforts to solve the heating issue. The local system will have sun-powered 9.5 kW/hour heater and a 300 liter heat-exchange tank. The results are already tangible: the number of kids to attend the kindergarten has grown reaching 58. This is a major achievement for a village with a population of 1490.
“The kindergarten has always had this problem. We are closed till April 1 or even 15 at times when ovens and electric heaters do not suffice to provide the necessary temperature. Kids catch cold too often and the parents avoid bringing them to kindergarten. Electric heaters cannot provide enough temperature. Wood ovens are banned from use in kindergartens: we are watchful, but incidents happen every now and then. After the construction is finished, the kindergarten will work year-round. It is vital for everyone,” says the kindergarten principal Nakhshun Beglaryan.
“The community budget is not enough to solve problems like this one. This project is a major support to the village. We have more births in the recent years, which means that more small-aged kids will potentially attend kindergarten. The heating system will definitely have positive impact,” Derenik Martirosyan, head of Agarakadzor administration said.
The heating system will be operated with utmost efficiency. In the night hours it will consume gas and will provide minimum required temperature in the facilities. In the daytime the heating will be provided solely by solar energy. This will let reduce gas consumption for 40 percent.