Հավանաբար, միջնորդները վտանգ են տեսնում. Հրանտ Մելիք-Շահնազարյան
Հասկանալի է, որ ներկա փուլում բանակցային գործընթաց չկա, և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների տարածաշրջանային ներկա այցից մեծ սպասելիքներ չարժե ունենալ, Aysor.am-ի հետ զրույցում տեսակետ հայտնեց քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը՝ անդրադառնալով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ Երևան կատարած այցին։
Հիշեցնենք, որ Երևանից նրանք մեկնելու են Բաքու, իսկ արդեն մարտին սպասվում է ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Սլովակիայի ԱԳՆ ղեկավար Միրոսլավ Լայչակի տարածաշրջանային այցը։
«Չկա բանակցային գործընթաց նախապատրաստելու համար անհրաժեշտ որևէ պատրաստակամություն՝ հատկապես Ադրբեջանի կողմից։ Դա ակնհայտ երևում է։ Այն, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպումը Մյունխենում այդպես էլ չկայացավ, խոսում է այն մասին, որ Արցախյան հակամարտությա կարգավորման գործընթացը կանգնած է։ Հավանաբար, միջնորդները վտանգ են տեսնում սրանում և փորձում են հասկանալ, թե ինչ զարգացում կարող է ունենալ այս իրավիճակը։
Բնականաբար, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների այս այցը ոչինչ չի տալիս։ Այս այցն արտառոց չէ։ Նման այցեր մշտապես տեղի են ունենում, և միջնորդներն այս անգամ պարզապես փորձելու են ինչ-որ հիմքեր ստեղծել Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների, այնուհետ՝ երկու երկրների ղեկավարների հանդիպումները նախապատրաստելու համար», - ասաց քաղաքագետը։
Հիշեցնենք,՝ ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանն ավելի վաղ Aysor.am-ին տեղեկացրել էր, որ նախատեսված է համանախագահների հանդիպումը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ։

Видимо, посредники видят в этом опасность – Грант Мелик-Шахназарян
Понятно, что переговорного процесса на данном этапе нет, и не стоит связывать больших ожиданий с региональным визитом сопредседателей Минской группы ОБСЕ, такую точку зрения высказал в беседе с корреспондентом Aysor.am политолог Грант Мелик-Шахназарян, касаясь визита в Ереван сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Напомним, сопредседатели Минской группы ОБСЕ из Еревана отправятся в Баку, а уже в марте действующий председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Словакии Мирослав Лайчак намерен посетить Баку и Ереван для обсуждения урегулирования в Нагорном Карабахе.
«Нет какой-либо готовности, необходимой для подготовки переговорного процесса, особенно со стороны Азербайджана. Это очевидно. Тот факт, что в Мюнхене так и не состоялась встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана, свидетельствует, что процесс урегулирования карабахского конфликта приостановлен. Видимо, посредники видят в этом опасность и пытаются понять, какое развитие может иметь эта ситуация.
Естественно, этот визит сопредседателей Минской группы ОБСЕ ничего не дает. Ничего необычного в этом визите нет. Подобные визиты постоянно бывают и в этот раз посредники просто попытаются создать какие-то основы для подготовки встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана, а затем – глав двух государств», - сказал политолог.
Напомним, пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян сообщила Aysor.am, что сопредседатели встретятся с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и главой МИД Зограбом Мнацаканяном.