Կարող ենք գերանդին առնել և աջ-ձախ հնձել, բայց կառաջանան հետևանքներ, որ տասնյակ տարիներում հնարավոր չի լինի լուծել. Փաշինյան
21/02/2019 11:55
Կառավարությունը որոշում կայացրեց դատավորներին և Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամներին ներառել սոցիալական փաթեթի շահառուների շրջանակում։
Վարչապետը նշեց, որ որքան էլ ունենան վերապահումներ, կարծում է, որ այս ճանապարհով պետք է գնան, քանի որ սրանով քայլ են անում լուծելու՝ ոչ միայն դատավորների համար խնդիրները, այլ քաղաքացիների և երկրի համար:
«Մենք հնարավոր պայմանները պետք է ստեղծենք, որ դատավորները օբյեկտիվորեն սրա-նրա ձեքին նայելու մեծ անհրաժեշտություն չունենան: Մենք խստորեն պետք է պայքարենք կոռուպցիայի և ապօրիի որոշումների դեմ, բայց այս խնդիրների ծագման սոցիալական բաղադիչը պետք է նեղացնենք։ Այս կարգի որոշումները պոպուլյար չեն և չեն էլ կարող լինել, բայց այս տարի կայացրած որոշումներով պետպատվերից օգտվող քաղաքացիների շրջանակը մեծացվել է 250 հազարով», - ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ պետական կառվարման համակարգի գրավչությունը որակյալ աշխատուժի համար պետք է բարձրացվի, քանի որ այդ որակից է կախված քաղաքացիների կյանքի փոփոխությունների որակը, արդյունավետությունը:
«Կարող ենք գերանդին առնել և ամբողջ պետական համակարգը աջ-ձախ հնձել, բայց դրա պատճառով կառաջանան հետևանքներ, որ տասնյակ տարիներում հնարավոր չի լինի լուծել: Պետական կառավարման համակարգը և պետութունը զգայուն է մարդու օրգանիզմի համար և ճիշտ չախտավորված բուժումներ նշանակելը մահացու հետևանքների կարող է բերել», - ասաց նա։
Վարչապետը նշեց, որ այսօր պետական կառավարման համակարգի բոլոր մարմինների խնդիրն է գործել հեղափոխության բերած արժեքների տրամաբանւթյան, օրենքների ու Սահմանադրության շրջանակում:
«Սա սոցիալիստական հեղափոխությունը չէ, որ հաղթողները պարտվողներին պատերի տակ գնդակահարում էին, կամ բաժանում սևերի և կարմիրների, մեր դեպքում, սևերի և սպիտակների։ Սա սիրո և համերաշխության հեղափոխություն է, և յուրաքանչյուրը փոխվելու շանս պետք է ունենա», - ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ նախահեղափոխական արժեքները շանս չունեն վերակենդանանալու:
«Ես, որպես ՀՀ վարչապետ, սա համարում եմ իմ անձնական պարտավորությունը և այդ արժեքների վերակաենդանացման ցանկացած փորձ կկասեցվի ամենախիստ ձևով՝ լինի դա ասֆալտի վրա պառկեցնելով, պատերին տալով, թե լինի դա որևէ կերպ, իհարկե, օրինական միջոցներով», - հավելեց նա:

Мы можем взять косу и косить направо и налево, но возникнут последствия, которые невозможно решить за десятки лет – Никол Пашинян
21/02/2019 13:17
Правительство Армении сегодня на заседании приняло решение о включении судей и членов Высшего судебного совета в список бенефициаров социального пакета.
Премьер-министр отметил, что несмотря на имеющиеся оговорки, считает, что нужно идти по этому пути, поскольку тем самым предпринимается шаг не только для решения проблем судей, но и граждан и страны.
«Мы должны создать возможные условия, чтобы у судей не было необходимости ждать помощи от других. Мы должны бороться против коррупции и незаконных решений, однако должны сузить социальный компонент возникновения этой проблемы. Подобные решения непопулярны и не могут быть такими, но согласно принятым в этом году решениям, число пользующихся госзаказом граждан увеличилось на 250 тысяч», - сказал премьер.
Никол Пашинян отметил, что должна быть повышена привлекательность системы государственного управления для качественной рабочей силы, поскольку от этого качества зависят эффективность качество перемен в жизни граждан.
«Мы можем взять косу и косить направо и налево всю государственную систему, но в результате возникнут последствия, которые невозможно будет решить за десятки лет. Система государственного управления и государство, как и организм человека, чувствительны и могут привести к смертельным последствиям при назначении неправильного лечения симптомов болезни», - сказал он.
Премьер-министр отметил, что все органы сегодняшней системы государственного управления должны действовать в рамках логики ценностей, сформированных в результате революции, законов и Конституции республики.
«Это не социалистическая революция, когда победители расстреливали под стенками тех, кто потерпел поражение, или разделяли на черных и красных, в нашем случае – черных и белых. Это революция любви и солидарности и у каждого должен быть шанс изменится», - заявил Никол Пашинян.
Он также отметил, что у предреволюционных ценностей нет шанса на реанимацию.
«Я как премьер-министр Армении, считаю это своим личным обязательством и любая попытка реанимации этих ценностей будет строго пресечена – будь то укладывание на асфальт, размазывание по стенке, или каким-либо другим, конечно, законным способом», - добавил Пашинян.