Թուրքիայում՝ Հայաստանի հետ սահմանին «Ձմեռ 2019» խորագրով անցկացվող միջազգային զորավարժությունները դժվար թե մեր երկրի անվտանգությանը սպառնան, քանի որ հայ-թուրքական սահմանը երկու առանձնահատկությու ունի. նախ՝ այն պահպանվում է հայ-ռուսական համապատասխան դաշնակցային պայմանագրով և զորքերով, այնուհետ՝ հայ-թուրքական սահմանը, թեկուզ փակ, այնուամենայնիվ ՆԱՏՕ-ական սահման է, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը։
«Այսինքն՝ հայ-թուրքական սահամանը ՆԱՏՕ-ՀԱՊԿ սահման է։ Զորավարժությունները կարող են տարատեսակ նշանակություն ունենալ, բայց չեմ կարծում, որ դրանք լուրջ սպառնալիք են ներկայացնում Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության համար։ Այնուամենայնիվ, քանի որ Թուրքիան անկանխատեսելի երկիր է, պետք է մի փոքր ավելի լուրջ մոտենալ այս զորավարժություններին, բայց չեմ կարծում, որ դրանք կարող են տարածաշրջանային կայունության խաթարման էական պատճառ լինել», - ասաց թուրքագետը։
Հիշեցնենք, որ 15 երկրների (այդ թվում՝ Ադրբեջանի) մասնակցությամբ «Ձմեռ 2019» խորագրով զորավարժությունները Թուրքիայում ընթանում են Կարսում։ Դրանք մեկնարկել են դեռ փետրվարի 13-ից։ Ըստ թուրքական մամուլի՝ զորավարժությունների շրջանակում Թուրքիան հայրենական արտադրության սպառազինություն է օգտագործում:
Այդ երկրի պաշտպանական գերատեսչության տեղեկացմամբ՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը զորավարժությունների ընթացքին հետևել է տեսակապի միջոցով:
Ըստ թուրքական աղբյուրների՝ զորավարժությունների նպատակը համագործակցության ամրապնդումն է և ստորաբաժանումների գործողությունների համակարգումը ձմեռային պայմաններում։

Turkey conducts military drills on Armenian-Turkish border which needs Armenia’s attention: Turkologist
22/02/2019 12:58
Winter 2019 international military drills held in Turkey on the border with Armenia will hardly be of any danger for Armenia, Turkologist Ruben Melkonyan told Aysor.am.
He stressed that the Armenian-Turkish border has two peculiarities: first of all, this border is guarded by the Armenian-Russian corresponding allied contract and troops and Armenian-Turkish border is a NATO border, though closed.
“I mean that Armenian-Turkish border is NATO-CSTO border. The military drills may be of different nature, but I do not think that they are of serious threat for Armenia’s security,” he said.
The expert though stressed that as far as Turkey is unpredictable country, the drills should be treated a bit seriously. “Nevertheless, I do not think they may be essential cause of shaking the regional stability,” the Turkologist said.
The Winter 2019 military drills with participation of 15 countries, including Azerbaijan, are being held in Kars. They have kicked off from February 13. According to Turkish press, Turkey is using ammunition of its own production.
Turkish sources say the drills are aimed at strengthening cooperation and coordination of actions of divisions in winter conditions.