Իրկուտսկի մարզի Անգարսկ քաղաքի դատախազությունը ստուգումներ է սկսել լրտվամիջոցներում զոհաբերության ծեսի մասին տեղեկությունների հրապարակումից հետո, որի ժամանակ այրվել է 5 ուղտ «Ռուսաստանի և նրա ժողովուրդների ամրապնդման» նպատակով, հայտնում  գերատեսչության մամուլի ծառայությունը:
Դեռ փետրվարի 1-ին համացանցում տեղեկություն էր հայտնվել, որ «Խուխե Մունխե Տենգերի» («Հավերժական կապույտ երկինք») կազմակերպության բայկալյան շամամներն անցկացրել են զոհաբերության ծես: Սակայն այն հասարակական արձագանք է առաջացրել միայն այս շաբաթ:
Արտուր Ցիբիկովի խոսքով, որը ներկայանում է որպես Ռուսաստանի գլխավոր շաման, բայկալյան շամանները «արդի պատմության մեջ առաջին անգամ» անցկացրել են «Ժեն տենգերի յաբա» զանգվածային ծես՝ հանուն Ռուսաստանի և նրա ժողովուրդների ամրապնդման:
Նրա կարծիքով՝ ուղտերն ընտրվել են որպես «բացառիկ զոհաբերություն բացառիկ նպատակներով», իսկ այս ծեսը համաձայնում են կատրել «միայն բարձրագույն ձեռնադրմամբ շամանները», որովհետեւ շարքային շամաններն ուղղակի ի զորու չեն:
Տեսանյութի հրապարակումն արդյունքում հարուցել է հանրության բացասական գնահատականը, այդ թվում՝ բուրյաթների շրջանում, որոնք բնակվում են Իրկուտսկի մարզում եւ հարեւան Բուրյաթիայի տարածքում, և դարձել դատախազական ստուգման պատճառ:

Сожжение пяти верблюдов ради "укрепления России" заинтересовало прокуратуру
Прокуратура города Ангарска Иркутской области начала проверку после публикаций СМИ об обряде жертвоприношения верблюдов, который провели местные шаманы.
Сообщения о том, что байкальские шаманы из организации "Хухэ Мунхэ Тэнгэри" ("Вечно синее небо") провели ритуал, во время которого сожгли пять верблюдов, появились в соцсетях еще 1 февраля, но резонанс вызвали только на этой неделе.
По словам Артура Цыбикова, именующего себя заместителем Верховного шамана России, массовый обряд "Жэн тэнгэри яба" проведен ради укрепления России и ее народов.
Он пояснил, что это произошло "впервые в современной истории", так как совершить обряд берутся лишь "шаманы высшего посвящения", а обычным родовым шаманам он просто не под силу. Верблюдов же выбрали как "исключительное подношение с исключительными же целями".
Ролик, снятый во время жертвоприношения, вызвал волну возмущения, в том числе среди бурят, проживающих в Иркутской области и на территории Бурятии.