Մեծահարուստների 70 տոկոս ունեզրկման մտադրությունը երկիրը կկանգնեցնի տնտեսական կոլապսի առաջ. Էլինար Վարդանյան
22/02/2019 12:34
Օրեր առաջ կառավարող քաղաքական ուժը ներկայացնող պատգամավորի կողմից հնչեցվել է խոշոր գործարարների և մեծահարուստների 70 տոկոս ունեզրկման մտադրությունը։
Միտումնավոր չեմ արձագանքել անմիջապես, հույս ունենալով, որ նոր իշխանության բարձրաստիճան ղեկավարներից որևէ մեկը կհերքեր կամ կտար լրացուցիչ պարզաբանումներ իրենց պատգամավորի ասածներին։
Բայց դա չեղավ։ Իշխանությունը կամ չի պատկերացնում ասվածի վտանգավորությունը, կամ իր պատգամավորի շուրթերով հնչեցնում է իր առաջիկա ծրագրերը։
Ցանկանում եմ տեղյակ պահել, որ այս հայտարարությունը լուրջ անհանգստություն է առաջացրել բիզնես շրջանակներում և չի կարող անտեսվել կամ տրվել մոռացության։
Իմ պարտքն եմ համարում զգուշացնել.
Այս գաղափարի իրականացումը կամ իրականացման փորձերը կամայացնեն Հայաստանի տնտեսությունը։ Երկիրը կկանգնի տնտեսական կոլապսի առաջ։ Չի լինի ակտիվ գործարար միջավայր, չեն լինի ներդրումներ։
Իրավական տեսանկյունից մենք գործ կունենանք բացարձակ անօրինականության հետ և հիմքը կդնենք սեփականության վերաբաշխման ու չդադարող ստվերային գործարքների ու հետագա վենդետաների համար։
Ուզում եմ մեկ անգամ ևս շեշտել. եթե իշխանությունը չի կիսում իր պատգամավորի ասածները, ապա պարտավոր է օր առաջ պաշտոնապես հերքել։ Հակառակ պարագայում արդեն իսկ սկսված անհանգստությունները բիզնես դաշտում կվերածվեն կապիտալի արագ փախուստի երկրից։
Նշենք՝ 5-րդ ալիքի եթերում է ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանն ասել էր, որ մեծահարուստները պետք է հայտարարագրեն իրենց ունեցվածքն ու հիմնավորեն ծագումնաբանությունը: Ըստ նրա, ցանկացած մեծահարուստ գործարար չի կարող հիմնավորել իր բիզնեսի 70 տոկոսի ծագումնաբանությունը, ուրեմն պետք է տա պետությանը։

Намерение лишить богатых 70% имущества ввергнет страну в экономический коллапс – Элинар Варданян
Несколько дней назад депутат от правящей политической силы заявил о намерении  лишить крупных предпринимателей и богатых 70 процентов их имущества.
Намеренно не отреагировала сразу, в надежде, что кто-то из высокопоставленных чиновников во власти опровергнет или предоставит дополнительное разъяснение в связи с высказываниями депутата правящей силы.
Однако этого не произошло. Власти либо не представляют опасность сказанного, либо озвучивают устами своего депутата предстоящие программы.
Хочу сообщить о том, что это заявление вызвало серьезную обеспокоенность в бизнес сообществе и не может игнорироваться или предаваться забвению.
Считаю своим долгом предупредить:
Реализация или попытка реализации этой идеи опустошат экономику Армении. Страна окажется в экономическом коллапсе. Не будет активной бизнес среды, не будет инвестиций.
С правовой точки зрения мы столкнемся с абсолютной беззаконностью и заложим основу для перераспределения собственности, непрекращающихся теневых сделок и дальнейшей вендетты.
Хочу в очередной раз подчеркнуть, что если власть не разделяет сказанное депутатом, то обязана как можно раньше официально опровергнуть это. В противном случае уже возникшая в бизнес кругах обеспокоенность может перерасти в быстрый уход капитала из страны.
Отметим, депутат от правящей парламентской фракции «Мой шаг» Овик Агазарян заявил в эфире «Пятого канала», что богачи должны декларировать свое имущество и обосновать их происхождение. По его словам, любой крупный предприниматель не сможет обосновать происхождение 70% своего капитала и, значит, должен отдать его государству.