Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն բողոքել է այն բանից,  որ ռուս գործընկեր Վլադիմիր Պուտինը հրաժարվել է հեռախոսով խոսել իր հետ։ Այս մասին նա ասել է Fox News հեռուստաալիքի հետ հարցազրույցում։
Պորոշենկոյի խոսքով՝ ինքը Պուտինին զանգահարել է 2018 թվականի նոյեմբերին Կերչի նեղուցի միջադեպից անմիջապես հետո։  «Նրան զանգահարելու վերջին փորձը իմ նավերի դեմ ագրեսիայի օրն էր։ Ես ցանկանում էի հարցնել՝ ինչ է կատարվում, բայց նա չպատասխանեց, որովհետև ասելու ոչինչ չունի», - ասել է Ուկրաինայի նախագահը։
Դեկտեմբերի սկզբին Պուտինը հայտարարել է, որ անտեսում է Պորոշենկոյի հեռախոսազանգերը, քանի որ չի ցանկանում նրա նախընտրական քարոզարշավին մասնակցել։

Порошенко пожаловался на отказ Путина разговаривать по телефону
Президент Украины Петр Порошенко пожаловался на то, что российский коллега Владимир Путин отказался разговаривать с ним по телефону. Об этом он заявил в интервью телеканалу Fox News.
По словам Порошенко, он звонил Путину сразу после происшествия в Керченском проливе в ноябре 2018-го. «Последняя попытка до него дозвониться была в день агрессии против моих судов. Я хотел спросить, что происходит, но он не ответил. Потому что ему нечего сказать», — пояснил украинский лидер.
В начале декабря Путин заявил, что игнорирует телефонные звонки от Порошенко, поскольку не желает участвоват