Պետական վերահսկողության ծառայության աշխատակիցների հնարավոր չարաշահումների մասին ԱԱԾ-ին տեղեկացրել է Արսեն Թորոսյանը
26/02/2019 18:35
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանն «Ազատության» հետ զրույցում հայտնել է, որ մի շարք բժշկական կենտրոններում գնումների գործընթացում միջամտություն նկատելու կապակցությամբ դիմում է ներկայացրել Ազգային անվտանգության ծառայություն:
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ բուժհիմնարկներին դիալիզի սարքեր մատակարորող «Ֆրիզանյուզ» ընկերության ղեկավարը հայտարարեց, որ Պետական վերահսկողության ծառայության աշխատակիցները ծառայության ղեկավար Դավիթ Սանասարյանի գիտությամբ մի շարք փոփոխություններ են մտցրել գնումների գործընթացում, որի արդյունքում մրցույթում հաղթել է կահույք ներկրող «Զորաշեն» ընկերությունը, որը, ըստ տեղեկությունների, վերահասկողության ծառայության աշխատակիցների հետ է կապված:
Արսեն Թորոսյանը հաստատել է, որ իր դիմումը վերաբերում է բուժհաստատություններին դիալիզ մատակարարող ընկերությունների մրցույթին և «Ֆրիզանյուզ» ընկերության ղեկավարի բարձրաձայնած խնդրին: Ըստ էության, Պետական վերահսկողության ծառայության աշխատակիցների հնարավոր չարաշահումների մասին ԱԱԾ-ին տեղեկացրել է Արսեն Թորոսյանը:
«Խնդիրը բժշկական մի շարք կենտրոններում գնումների գործընթացի միջամտությանն է վերաբերում: Հայաստանում մի քանի մատակարարներ կան այդ ոլորտում, որոնցից երկուսն աշխարհում որակի առումով լավագույն բրենդերն են և նրանք են հիմնականում զբաղվել ապրանքների մատակարարմամբ: Այս պահին դիալիզ ստացող 8000 պացիենտ ունենք: Մեր խնդիրն է ապահովել այդ բոլոր պացիենտների անվտանգությունն այդ պրոցեդուրան անցնելիս: Մենք պետք է վստահ լինենք, որ դրանք ոչնչով չեն տարբերվում օրիգինալից և ոչ մի ձևով որակը չի զիջում նրանց, որոնց համար որ նախատեսված են այդ սարքերը», - ասել է Թորոսյանը:
«Ազատության» լրագրողի հարցին՝ հիվանդների առողջությանն ինչո՞վ էր վնասելու, սա է Ձեզ ստիպել դիմել ԱԱԾ, Թորոսյանը պատասխանել է. «Խոսքը այդ սարքավորումների վրա օգտագործվող ծախսանյութերի և փոփոխվող մասերի մատակարարման մասին է, մենք պետք է վստահ լինենք, որ դրանք ոչնչով չեն տարբերվում օրիգինալից: Սարքերի տեխնիկական սպասարկման անընդհատության խնդիր ունենք»:
Հիշեցնենք, որ երեկվանից մամուլում տեղեկություններ են տարածվել, ըստ որոնց՝ գնումների գործընթացում թույլ տված չարաշահումների հետևանքով Պետական վերահսկողության ծառայության մի քանի աշխատակիցներ են ձերբակալվել: Թեև ԱԱԾ-ն ու ՊՎԾ-ն մինչ այս պահը որևէ մեկնաբանություն չեն տվել, բայց Առողջապահության նախարարի մեկնաբանությունը հիմք է տալիս պնդելու, որ պաշտոնյաների կողմից թույլ տրված չարաշահումների մասին տեղեկությունը համապատասխանում է իրականությանը:

Арсен Торосян сообщил СНБ о возможных злоупотреблениях сотрудников Государственной контрольной службы
26/02/2019 20:11
Министр здравоохранения Армении Арсен Торосян заявил в эфире Радио «Азатутюн», что в связи с вмешательством в процесс закупок в нескольких медицинских центрах представил заявление в Службу национальной безопасности.
Напомним, несколько дней назад руководитель компании «Фризаньюз», поставляющей медицинским учреждениям оборудование для диализа, заявил, что начальник Государственной контрольной службы Давид Санасарян внес ряд изменений в процедуру закупок, в результате чего победителем конкурса стала компания «Заршен», поставляющая мебель и, согласно сведениям, связанная с сотрудниками контрольной службы.
Арсен Торосян подтвердил, что его заявление касается конкурса на поставку медицинским учреждениям оборудования для диализа и озвученной руководителем «Фризаньюз» проблемы. По сути, Службу национальной безопасности предупредил о возможных злоупотреблениях сотрудников Государственной контрольной службы Арсен Торосян.
«Речь касается вмешательства в процесс закупок в ряде медицинских центров. В Армении есть несколько поставщиков, двое из них представляют лучшие бренды в плане качества и в основном они занимались поставкой товаров. В настоящее время у нас 8000 пациентов, которым необходим гемодиализ. Наша задача в том, чтобы обеспечить безопасность всех пациентов при прохождении этой процедуры. Мы должны быть уверены, что поставленное оборудование ничем не отличаются от оригинала, не уступает им в качестве», - сказал Арсен Торосян.
Напомним, со вчерашнего дня в СМИ распространились сведения о том, что из-за допущенных злоупотреблений в процессе закупок Службой национальной безопасности задержаны несколько сотрудников Государственной контрольной службы. Несмотря на то, что ни Государственная контрольная служба, ни Служба национальной безопасности до сих пор не прокомментировали эти сведения, заявление министра здравоохранения дает основание утверждать, что сведения о допущенных должностными лицами злоупотреблениях соответствуют действительности.