Սա Հայկ Մարության անձի որոշումը չէ, ով է Հայկ Մարությանը վերջին հաշվով. Սաթիկ Սեյրանյանը՝ լրատվամիջոցներին ուղարկված ծանուցագրերի մասին
27/02/2019 13:18
Սա նույն ձեռագիրն է, ինչ որդեգրել են նոր իշխանությունները քննադատական խոսքի նկատմամբ, այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսին ասաց Հայաստանի ժուռնալիստների միության նախագահ Սաթիկ Սեյրանյանը՝ անդրադառնալով մի շարք լրատվամիջոցներին Երևանի քաղաքապետարանից ուղարկված ծանուցմանը՝ հինգ օրում ազատել Երևանի քաղաքապետարանին պատկանող տարածքը։
«Սա մամուլի նկատմամբ դիտավորյալ կազմակերպված քայլերից մեկն է կա՛մ բերել իշխանական դաշտ, կա՛մ դուրս եկեք։ Սա Հայկ Մարության անձի որոշումը չէ, ո՞վ է Հայկ Մարությանը վերջին հաշվով», - ասաց Սաթիկ Սեյրանյանը։
Ժուռնալիստների միության նախագահը տեղեկացրեց նաև, որ երեկ զանգահարել է քաղաքապետի ընդունարան և ակնկալել է հանդիպում-քննարկում խմբագիրների հետ։ Ընդունարանից ասել են, որ քաղաքապետը զբաղված է։
«Վերամբարձ բաներ անելուց առաջ ճիշտ է խնդիրը քննարկել գործընկերների հետ։ Վերջնագրերով խոսելը, չեմ կարծում, թե կարող է ինչ-որ լավ բանի հանգեցնել», - ասաց Ս. Սեյրանյանը։

Это не решение Айка Марутяна, в конце концов, кто такой Айк Марутян – Сатик Сейранян об оправленном СМИ уведомлении
27/02/2019 14:41
Это тот же почерк, который демонстрируется новыми властями к критике, заявила сегодня в ходе пресс-конференции председатель Союза журналистов Армении Сатик Сейранян, касаясь отправленного мэрией Еревана ряду СМИ уведомления об освобождении в течение пяти дней принадлежащей мэрии Еревана территории.
«Это один из шагов, умышленно организованных против СМИ – либо привести их во властное поле, либо уходите. Это не решение Айка Марутяна, в конце концов, кто такой Айк Марутян?» - сказала Сатик Сейранян.
Председатель Союза журналистов также сообщила, что вчера звонила в приемную мэра в ожидании договориться о встрече-обсуждении с редакторами. Однако в приемной ответили, что мэр занят.
«Прежде чем идти на подобный пренебрежительный шаг, нужно обсудить вопрос с коллегами. Не думаю, что язык ультиматумов может привести к чему-то хорошему», - сказала Сатик Сейранян.