Հայաստանի ոստիկանապետն անհանգստացնող չի համարում գողությունների դեպքերի աճը
Հայաստանի ոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանը անհանգստացնող չի համարում երկրում գողությունների, հանցագործությունների թվի աճը:
«Ունենք, այո՛, գողությունների դեպքերի աճ ունենք, բայց էն կարգի չէ, որ անհանգստացնի մեզ բոլորիս, և ես կոչով դիմեմ մեր քաղաքացիներին», - այսօր ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորների հետ հանդիպումից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց Օսիպյանը:
Այդուհանդերձ, ըստ ոստիկանապետի, գողությունների աճին զուգահեռ նվազել են անձի դեմ ուղղված հանցագործությունները, ինչպես նաև անչափահասների կողմից կատարվող հանցագործությունները, կոռուպցիոն հանցատեսակները:
Հարցին, թե ինչո՞վ է պայմանավորված գողությունների դեպքերի աճը, Օսիպյանը պատասխանեց. «Իրավիճակի փոփոխությունից հետո, հեղափոխությունից հետո ժողովուրդը զգայուն է դարձել. ամեն մի փոքր բան, որ իր հետ կատարվում է, դիմում է ոստիկանություն: Միայն հեղափոխությունից հետո վեց ամսվա կտրվածքով 807 դեպքով ավել քաղաքացիները դիմել են ոստիկանություն՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ»:
Գողությունների թվի աճը ոստիկանապետը պայմանավորեց նաև համաներման մասին կիրառված որոշմամբ: Նրա ներկայացրած տվյալներով, համաներումով ազատվածներից շուրջ 58-ը կրկնակի հանցագործություն են կատարել:

Armenia’s police chief says growth of crime rate in Armenia not worrying
Chief of the Armenian police does not consider the growth of crime rate, robbery cases in Armenia worrying.
“We have growth of the number of robbery cases but it has not reached the level to be worried about,” Osipyan said after the meeting with the My Step faction MPs at the NA.
The police chief said that in parallel with the growth of robbery cases, the number of crimes against person as well as number of crimes committed by teenagers as well as corruption crimes have reduced in number.
Asked what the robbery cases are agreed with, Osipyan said that after the change of the situation and revolution in particular, people have become more sensible.
“They apply to the police for any tiny thing,” he said adding that during the six months of the revolution the number of applications to the police increased by 807 as compared with the same span of the previous year.
The police chief agreed the growth of robbery cases with the declared amnesty. He said according to information, about 58 amnestied have committed double crimes.