Հետևողական ենք լինելու քաղաքապետի հետաքրքրության տիրույթում գտնվող քանդման ենթակա շինությունների ճակատագրի նկատմամբ. Սամսոնյան
04/03/2019 10:53
Եթե այս շենքն արդեն քանդված չլիներ, միգուցե մենք փորձեինք հանդիպել երևանի քաղաքապետի և գլխավոր ճարտարապետի հետ, բայց երբ շենքն արդեն քանդված է, այլևս ի՞նչ խոսենք, պետք է գան, քարերը դնեն իրար վրա՞, Խորենացի 13 հասցեում քանդման ենթակա շենքի մոտ բողոքի ակցիայի ժամանակ ասաց Քաղաքացիական գիտակցություն ՀԿ նախագահ Նարեկ Սամսոնյանը:
Նրա խոսքով՝ ինքը սպասել է, որ մշակութային ու քաղաքական գործիչներ, ինչպես նաև իրավապաշտպաններ կգան ու բողոքի ձայն կբարձրացնեն շենքի քանդման կապակցությամբ, սակայն՝ ապարդյուն: Նարեկ Սամսոնյանի խոսքով՝ այդ գործիչներից շատերն այժմ ռեժիմի ստրուկ են:
«Մեր ակցիայի նպատակը հենց դա ապացուցելն է: Եթե մենք ցանկանայինք, այս ակցիան կանեինք ավելի բազմամարդ, ավելի ռադիկալ, օրինակ, տրակտորի դիմացը կփակեինք: Կամ Րաֆֆի Հովհաննիսյանին զանգեինք, գար խփեր այս երկաթներին, Զառա Հովհաննիսյանին կարող էինք համոզել՝ գար, այստեղ ջութակ նվագեր, բայց մենք հատուկ սպասեցինք», - ասաց նա:
Նարեկ Սամսոնյանի խոսքով՝ իրենք այսուհետ ևս ուշադիր և հետևողական են լինելու Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանի հետաքրքրության տիրույթում գտնվող, քանդման ենթակա շենք-շինությունների ճակատագրի նկատմամբ:
«Ասում են՝ Հայկ Մարությանն ինչ բիզնես շահ պետք է ունենա, խիստ սխալվում են: Բայց ասեմ, որ հարուստ մարդիկ ավելի շատ են կաշառք վերցնում, օրինակ, 250 հազար դոլար, 150 հազար դոլար, 300 հազար դոլար: Մանիպուլյացիաներին էլ ենք ուշադրություն դարձնելու, ամեն ինչին, ինչը կապված է Հայկ Մարությաննի գործունեության հետ, որովհետև այս վանդալիզմը հաստատ շարունակություն է ունենալու», - ասաց ակտիվիստը:
Նարեկ Սամսոնյանը միաժամանակ նշեց, որ քաղաքապետարանի՝ Խորենացի 13 հասցեում տեղակայված շենքի հարցով տարածած պարզաբանումը ծիծաղելի և անլուրջ էր, որովհետև գործող իշխանությունները ամեն վատ երևույթ «գցում են» նախկին իշխանությունների վրա:
Հիշեցնենք, որ նշված հասցեում, ըստ քաղաքապետարանի տեղեկացման, լինելու է բիզնես կենտրոն՝ ավտոկայանատեղիով:

Мы проследим за судьбой подлежащих разрушению зданий-строений, находящихся в сфере интересов мэра Еревана – Нарек Самсонян
04/03/2019 11:40
«Мы попытались бы встретиться с мэром и главным архитектором Еревана, если бы процесс разрушения этого здания уже не был начат. Но сейчас, о чем можно говорить с ними?  Они что, должны прийти и восстановить первоначальный облик, уложить на место камни?» -  заявил сегодня в ходе акции в защиту разрушаемого здания министерства просвещения на ул. Хоренаци 13 председатель общественной организации «Гражданское сознание» Нарек Самсонян.
По его словам, он ожидал, что деятели культуры и политические деятели, а также правозащитники придут и выразят свое отношение к разрушению этого здания, однако тщетно. По словам Нарека Самсоняна, многие из этих деятелей стали сейчас «прислужниками режима».
«Цель нашей акции именно в том, чтобы доказать это. Если бы мы хотели, провели бы более многолюдную акцию. Могли бы позвонить Раффи Ованнисяну, чтобы пришел и стучал бы по железной ограде. Могли бы уговорить Зару Ованнисян, чтобы пришла сыграла бы на скрипке, но мы специально ждали», - заявил Нарек Самсонян.
По его словам, они и впредь будут проявлять последовательность и проследят за судьбой подлежащих разрушению зданий-строений, которые находятся в сфере интересов мэра Еревана Айка Марутяна.
«Говорят, какие у Айка Марутяна должны быть бизнес интересы? Очень ошибаются. Скажу, что богатые люди берут больше взяток, например, 250 тысяч долларов, 150 тысяч долларов, 300 тысяч долларов. Мы будем внимательны также к манипуляциям, ко всему, что связано с деятельностью Айка Марутяна, поскольку этот вандализм точно будет иметь продолжение», - отметил Нарек Самсонян.
Он также отметил, что распространенное мэрией Еревана разъяснение по поводу здания министерства просвещения на ул. Хоренаци 13 вызывает смех и несерьезно, поскольку действующие власти пытаются оправдать любое плохое явление и «возложить» на прежние власти.
Отметим, что согласно распространенному мэрией Еревана сообщению, на месте здания просвещения будет построен бизнес-центр с парковкой.