Քառակողմ էներգետիկ համագործակցության շուրջ տեսլականը Հայաստանը պետք է քննարկի նաև վրացական կողմի հետ. վրացագետ
05/03/2019 17:28
Իրանական կողմից էներգետիկ բնագավառում քառակողմ համագործակցության առաջարկը նորություն չէ։ Տարբեր հանդիպումների ժամանակ այդ երկրի բարձրաստիճան պաշտոնյաները պարբերաբար բարձրաձայնում են նշված հարցի մասին՝ շեշտելով, որ Հայաստանն ու Վրաստանը կարող են տարանցիկ երկրներ դառնալ Պարսից ծոցի և Սև ծովի միջև, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց վրացագետ Ջոնի Մելիքյանն՝ անդրադառնալով ՀՀ վարչապետի և Իրանի նախագահի հանդիպման ընթացքում վերջինիս հայտնած այն մտքին, որ Իրանի և Հայաստանի միջև էլեկտրաէներգիայի ոլորտում համագործակցության տեսանկյունից դիտարկվել է նաև համագործակցությունը եռակողմ` Վրաստանի և քառակողմ` Ռուսաստանի հետ։
«Իրանական կողմը, միաժամանակ, նախատեսում է, որ միավորող միջանցքը կարող է անցնել կա՛մ Ադրբեջանի, կա՛մ Հայաստանի տարածքով։ Այս թեմայով խոսակցությունները պարբերաբար շրջանառվում են, սակայն վերջին տարիներին Վրաստանի և Իրանի միջև միակ փորձը եղել է գազի փոխանակման գործարքը, որը տեղի է ունեցել 2016 կամ 2017 թվականներին։ Դրանից հետո որևէ այլ քայլ չի իրականացվել», - հիշեցրեց մեր զրուցակիցը։
Ջոնի Մելիքյանի խոսքով՝ եթե Իրան-Հայաստան բարձրավոլտ երրորդ օդային էլեկտրահաղորդման գիծը շահագործման հանձնվի՝ ընդլայնելով էլեկտրաէներգիայի փոխանակման հնարավորությունները, այդ պարագայում թե՛ Հայաստանը կարող է մեծացնել Իրանից ստացվող գազի ծավալները և Իրանին ավելի շատ էլեկտրաէներգիա մատակարարել, թե՛ հնարավոր կդառնա նույնօրինակ համաձայնագիր կնքել Վրաստանի և Իրանի միջև։
«Չէի ասի, որ փոխանակման այդ համակարգից մենք լուրջ գումարներ կաշխատենք, սակայն փոխարենը քաղաքական բավական մեծ դիվիդենտներ կստանանք՝ օղակ դառնալով իրանական և վրացական կողմերի միջև։ Սա շատ կարևոր է, քանի որ Թեհրանի հետ հարաբերություններում Թբիլիսին հաշվի է առնում Միացյալ նահանգների կարծիքը», - ասաց վրացագետը։
Ջոնի Մելիքյանը բանավոր պայմանավորվածություններին զուգահեռ՝ խիստ կարևորեց նաև դրանց իրականացմանն ուղղված գործնական քայլերը՝ նկատելով, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն քառակողմ էներգետիկ համագործակցության շուրջ տեսլականը պետք է քննարկի նաև վրացի գործընկերների հետ հանդիպումների ժամանակ։
«Պետք է ձևերն ու մոտեցումները հասկանալ, որպեսզի Վրաստանն առաջին հերթին կարողանա նախ ԱՄՆ-ին չզայրացնել, երկրորդ՝ իր համար տնտեսապես ավելի ապահով իրավիճակ ստեղծել», - ամփոփեց վրացագետը։

The four-sided energy cooperation proposal voiced by Iran is not a novelty with it being periodically voiced at different meetings of high-ranking Iranian officials who were stressing that Armenia and Georgia may become transit countries between Persian Gulf and Black Sea, expert Jonny Melikyan said, speaking to Aysor.am.
“The Iranian side at the same time is considering the issue whether the uniting corridor passes through the territory of Armenia or Azerbaijan. Talks over this are periodically being circulated but the only attempt of the recent years between Georgia and Iran was in either 2016 or 2017,” the expert said, adding that after it no steps were undertaken in that direction.
Melikyan said that if Iran-Armenia high voltage third aerial power transmission line will be exploited enhancing opportunities for exchange of power, Armenia may increase the volumes of gas from Iran, supply more power to it and result in signing similar agreement between Georgia and Iran.
“I will not say that we will earn serious money from this exchange, but we will get big political dividends becoming a circle between Iran and Georgia,” the expert said, claiming that it is quite important as in relations with Tehran, Tbilisi takes into consideration the opinion of the United States.
In parallel with oral arrangements, Melikyan attached significance to the practical steps aimed at their implementation, noting that Nikol Pashinyan should discuss the vision of four-sided energy cooperation with the Georgian partners during the meetings.
“It is necessary to understand the forms and approaches so that Georgia will not anger the USA and at the same will create economically more secure situation for it,” the expert said.