Այն ծավալներն ու տեմպերը, որ կան, ինձ չեն գոհացնում. Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանատվության ենթարկվող օլիգարխների ու պաշտոնյաների քանակի մասին (Տեսանյութ)
Հեղափոխությունից հետո ակնկալվում էր, որ օլիգարխների, պաշտոնյաների ավելի լայն շրջանակ պիտի կանգներ դատարանի առաջ, բայց տպավորություն է, որ իրավապահները կենտրոնացած են մի քանի անձանց վրա, ԱԺ-ում հարց-պատասխանի ժամանակ ասաց ԼՀԿ խմբակցության անդամ Արման Բաբաջանյանը:
Նա նաև նկատեց, որ որոշ դեպքերում մարդիկ տրամադրում են որոշակի նվիրատվություններ կամ ֆինանսական միջոցներ ու դրանով ազատվում են պատասխանատվությունից:
«Ինչո՞ւ Սաշիկ Սարգսյանը 18.5-30 մլն դոլար պիտի նվիրաբերի պետությանը ու այս օրերին հանգիստը վայելի Իսպանիայում, ինչո՞ւ այս գործընթացներն ավելի թափանցիկ չեն կատարվում, որքանո՞վ է իրավաչափ արտադատարանական իրավակարգով նման բռնագանձումների պրակտիկան», - հետաքրքրվեց պատգամավորը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ի պատասխան նշեց, որ իրեն հայտնի չէ դեպք, երբ մեկը վճարում է արել և ազատվել պատասախանատվությունից: Անդրադառնալով պնդմանը, թե ակնկալվում էր, որ ավելի շատ մարդիկ պետք է պատասխանատվության ենթարկվեին՝ Փաշինյանն ասաց, որ այդ հարցն իրեն տրամաբանական չի թվում, քանի որ կառավարությունը հստակ թիվ չի դրել իր առաջ, թե քանի մարդու կառավարությունը պիտի ենթարկի պատասխանատվության: Միևնույն ժամանակ, Փաշինյանն ընդգծեց, որ թեև նախաքննությունները հրապարակային տեղի չեն ունենում, բայց ինքն առնվազն շաբաթը մեկ անգամ հետաքրքրվում է, թե ինչ նորություններ կան:
«Ես ինքս էլ այն իրավապահ մարմիններին, որոնց հետ աշխատանքն իմ լիազորությունների շրջանակում է, ասել եմ, որ այն ծավալներն ու տեմպերը, որ կան, ինձ չեն գոհացնում, որովհետև կարող է տպավորություն ստեղծվել, որ հեղափոխությունն էր, ոգևորվեցինք, ասեցինք, խոսեցինք, ու հիմա բոլորն արդեն անցնում են իրենց գործերին: Այս խնդրին ԱԺ ամբիոնից էլ անդրադարձել եմ: Այդ կապակցությամբ իրավապահ մարմիններին ունեմ հարցեր, և այդ հարցերը եթե ոչ ամենօրյա, ապա շաբաթյա ռեժիմով տալիս եմ, բայց մյուս կողմից ինքս ինձ սահմանափակում եմ, որովհետև հասկանում եմ, որ ՀՀ վարչապետ եմ, դատախազ չեմ, քննիչ չեմ, օպերատիվ ծառայող չեմ և այսպես շարունակ: Բայց ինչպես նախկինում ասել եմ ՀՀ ժողովրդից և պետությունից թալանված փողերը կոպեկ առ կոպեկ վերադառնալու են ՀՀ բյուջե, որոշ դեպքերում քաղաքական նպատակահարմարությունից ելնելով՝ արվել են առաջարկներ, որոնք երբեք պատասխանատվությունից ազատվելու կամ խուսափելու հետ կապված չեն եղել», - ասաց Փաշինյանը:

Меня не удовлетворяют те объемы и темпы, которые есть – Никол Пашинян о привлекаемых к ответственности олигархах и чиновниках
Ожидалось, что после революции перед судом должен был встать более широкий круг должностных лиц, однако такое впечатление, что правоохранители сконцентрировались на нескольких лицах, заявил сегодня в ходе правительственного часа в парламенте премьер-министр Никол Пашинян.
Он также отметил, что в некоторых случаях люди передают государству определенные финансовые средства или имущество и тем самым освобождаются от ответственности.
«Почему Сашик Саргсян должен был передать в дар государству 18.5-30 млн. долларов и сегодня спокойно наслаждаться отдыхом в Испании, почему эти процессы не проводятся более прозрачно, насколько правомерна практика подобных взысканий в рамках правосудия», - поинтересовался премьер-министр.
Премьер Никол Пашинян ответил, что ему не известен ни один случай, когда человек заплатил и освободился от ответственности. Обратившись к утверждению, что ожидалось – больше людей будут привлечены к ответственности, Пашинян заявил, что этот вопрос не кажется ему логичным, поскольку правительство не ставило перед собой конкретную цифру, сколько людей должны быть привлечены к ответственности. При этом Пашинян подчеркнул, что хотя и предварительные следствия не проходят публично, он как минимум раз в неделю интересуется, какие новости есть.
«Я сказал правоохранительным органам, работа с которыми находятся в моих правомочиях, что те объемы и темпы, которые есть, меня не удовлетворяют. Поскольку может создаться впечатление, что была революция и воодушевились, сказали, поговорили, а сейчас уже все перешли к своим делам. Я обращался в парламенте к этому вопросу. У меня по этому поводу есть вопросы к правоохранителям и я их задаю, если не в ежедневном, то в недельном режиме. Но с другой стороны, сам себя ограничиваю, поскольку понимаю, что я премьер-министр Армении, а не прокурор, не следователь, не оперативный сотрудник и т.д. Но как уже говорил, все награбленное у народа и государства будет возвращено в бюджет Армении, в некоторых случая, исходя из политической целесообразности, были сделаны предложения, которые никогда не были связаны с освобождением от ответственности или попыткой избежать ответственности», - сказал премьер.