Ունենք աննախադեպ իրավիճակ ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններ. Նիկոլ Փաշինյան
Ունենք աննախադեպ իրավիճակ ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններում, երբ Հայաստանում ժողովրդավարության իրավիճակի վերաբերյալ ԵՄ-ն ՀՀ-ին ընդհանրապես ոչ մի հարց չունի, ԱԺ-ում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Չկա որևէ կասկած ՀՀ կառավարության նկատմամբ՝ ժողովրդավարական փոփոխությունները տանել մինչև վերջ: ԵՄ բարձրաստիճան ներկայացուցիչները պատրաստ են աջակցել մեր փոփոխություններին՝ այդ թվում և ֆինանսապես», - նշեց Փաշինյանը:
Նա ընդգծեց, որ ֆինանսական աջակցության մասով քննարկվում են ոչ միայն բովանդակային, այլև ենթակառուցվածքների բարեփոխումները, որոնք ենթադրում են կապիտալ ներդրումներ:
Փաշինյանն ընդգծեց, որ ԵՄ-ն պատրաստակամություն է հայտնում ենթակառուցվածքների զարգացման համար ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերել, մինչդեռ նրանք ամբողջությամբ չեն կարող ֆինանսավորել այդ ծրագրերը:
«Նրանք ասում են, որ գրանտներով կարող են ֆինանսավորել, բայց ՀՀ-ն ևս պետք է ներդրում անի: Մենք ունենք երկու աղբյուր՝ պետական եկամուտներն այնքան մեծացնել, որ այդպիսի ներդրումների հնարավորություն ունենանք և երկրորդը՝ վարկեր ներգրավել կապիտալ ծախսեր իրականացնելու համար: Երկու տարբերակն էլ իրենց բարդություններն ունեն: Օրինակ՝ երկրորդի դեպքում ունենք պետական պարտք- ՀՆԱ չափաբաժիների որոշակի օրենսդրական սահմանափակում: Պետք է միասին քննարկենք ու քաղաքական որոշումներ կայացնենք, թե ինչքանով ենք առաջնահերթ համարում ենթակառուցվածների զարգացումը, կապիտալ ծախսերը և արդյոք մենք համաձայն ենք պետական պարտքի բեռի սահմանագիծը փոխել, որպեսզի միջազգային մեր գործընկների հետ համագործակցության ավելի կոնկրետ ու լայն հնարավորություն ստանանք», - ասաց Փաշինյանը:

There is an unprecedented situation in Armenia-EU relations when the EU does not have any question to Armenia regarding the democratic condition in the country, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan said at the NA today.
“There is no doubt over the aim of the Armenian government to bring the democratic changes till the end. The EU high ranking officials are ready to assist our changes, including financially,” Pashinyan noted.
He stressed that in regard to financial assistance not only content discussions are held but also discussions over infrastructural reforms which suppose capital investments.
Pashinyan stressed that the EU expresses readiness to provide financial assistance for development of infrastructures but they cannot fully finance all the projects.
“They say they may provide grants but Armenia must make investments too. We have too sources – increase of state incomes to the level of being able to make such investments and secondly, involve loans for capital expenses,” the PM said, adding that the both options are difficult to bring into life.
“For instance in case of the second we have state debt-GDP certain legislative restrictions. We must discuss and make political decisions on how prior is the development of infrastructures, capital expenses and whether we agree to the change of the borderline of the burden of the state debt to get more concrete and wider opportunities of cooperation with our partners,” Pashinyan said.