Զոհրաբ Մնացականյանի հետ քննարկել ենք սլովակիական սպառազինության՝ Ադրբեջանում հայտնվելու հարցը. միմյանց հասկացել ենք, գործը փակ է. Լայչակ
13/03/2019 12:18
Ադրբեջանում սլովակիական արտադրության սպառազինության հայտնվելու գործը փակված է։ Հայաստանն ու Սլովակիան մանրամասն քննարկել ու բացատրել են միմյանց իրավիճակը, այսօր Երևանում ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսին ասաց Սլովակիայի արտգործնախարար, ԵԱՀԿ գործող նախագահ Միրոսլավ Լայչակը։
Հիշեցնենք, որ սպառազինությունը Ադրբեջանում էր հայտնվում ոչ թե ուղղակիորեն, այլ՝ միջնորդավորված, երրորդ երկրների միջոցով, քանի որ, ըստ ամենայնի, դրա վաճառքի փաստաթղթերում նշված չէր վերջնական՝ օգտագործող հասցեատերը։
«Մենք տեղեկացվել ենք իրավիճակի վերաբերյալ հայ դիվանագիտական առաքելության կողմից ու այս գործով էկոնոմիկայի նախարարության հետ միասին բավականին ուսումնասիրություն է իրականացվել, որի ընթացքում Սլովակիայի կողմից որևէ սխալ չի գտնվել», - ասաց Միրոսլավ Լայչակը՝ ընդգծելով, որ Սլովակիայի ու Իսրայելի միջև առանձին համաձայնագիր է եղել, առանձին փաստաթղթեր են եղել, որոնցում ամրագրված է եղել, որ վերջնական ստացողն Իսրայելն է։
«Մենք այդ հարցը մի քանի անգամ քննարկել ենք նաև նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ։ Կարծում եմ՝ գործը փակ է։ Մենք ամեն ինչ մանրամասն բացատրել ենք միմյանց, հասկացել ենք միմյանց ու,կարծում եմ, որ այս քննարկումը դադարել է ու չի շարունակվելու, ինչպես նաև պայմանագիրը դադարեցված է», - ասաց Սլովակիայի արտգործնախարարը։

Мы поняли друг друга, дело закрыто – Мирослав Лайчак о том, как словацкое оружие оказалось в Азербайджане
13/03/2019 13:52
Армения и Словакия детально обсудили и объяснили друг другу ситуацию и то, как словацкое оружие оказалось в Азербайджане, заявил сегодня действующий председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Словакии Мирослав Лайчак на совместной пресс-конференции с главой МИД Армении Зограбом Мнацаканяном.
«Эта тема закрыта», - отметил он.
Напомним, что словацкое вооружение оказалось в Азербайджане опосредованно, через третью сторону, поскольку, по всей видимости, в документах не был указан конечный получатель.
«Мы были проинформированы о ситуации армянским дипломатическим представительством и вместе с министерством экономики провели по этому делу изучение, в ходе которого не было найдено никаких ошибок со стороны Словакии», - заявил Мирослав Лайчак.
Он подчеркнул, что между Словакией и Израилем было заключено отдельной соглашение, отдельные документы, в которых закреплено, что конечный получатель – Израиль.
«Мы несколько раз обсуждали этот вопрос также с министром Зограбом Мнацаканяном. Думаю, что дело закрыто. Мы все подробно объяснили друг другу, поняли друг друга. Считаю, что это обсуждение исчерпано и не продолжится, так же как прекращен договор», - заявил министр иностранных дел Словакии.