«Ժողովուրդ». Միջազգային պահուստների ավելացման պատճառը կառավարության վերցրած նոր վարկային միջոցներն են
16/03/2019 09:45
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Հայաստանի միջազգային պահուստները նախորդ ամսվա ընթացքում ավելացել են: «Ժողովուրդ» օրաթերթը ԿԲ փաստաթղթերից տեղեկացավ, որ ՀՀ միջազգային պահուստները փետրվար ամսին կազմել են 2 մլրդ 74.3 մլն դոլար, մինչդեռ հունվարին այս թիվն ավելի քիչ էր՝ 1 մլրդ 994.2 մլն դոլար: Ամենայն հավանականությամբ, միջազգային պահուստների ավելացման պատճառը կառավարության վերցրած նոր վարկային միջոցներն են: Որքան էլ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունը փորձում է խուսափել արտաքին պարտքի բեռն ավելացնելուց` վարելով պարտքը սպասարկելու քաղաքականություն, միևնույն է, որոշ դեպքերում ստիպված է լինում վարկեր վերցնել: Ու այդ վերցված գումարներն էլ, փաստորեն, փոխանցվել են պահուստային ֆոնդ»:

«Жоховурд»: Причина увеличения международных резервов Армении – взятый правительством новый кредит
Газета «Жоховурд» пишет, что международные резервы Армении в течение прошлого месяца увеличились. Издание узнало из документов Центрального банка, что международные резервы Армении в феврале составляли 2 млрд. 74.3 млн. долларов, в то время как в январе эта цифра была меньше – 1 млрд. 994.2 млн. долларов.
«По всей видимости, причиной увеличения международных резервов стали взятые правительством новые кредитные средства. Как бы правительство Никола Пашиняна не пыталось избежать увеличения внешнего долга, проводя политику обслуживания долга, все равно, в некоторых случаях вынуждено брать кредиты. И фактически эти привлеченные средства перечислены в резервный фонд», - пишет газета.