Ավստրալիան կարգելի երկիր մուտք գործել ընտանեկան բռնության համար դատապարտվածներին
Ավստրալիայի իշխանությունները նախատեսում են անվավեր համարել զբոսաշրջիկի վիզան, եթե նա ընտանեկան բռնության համար դատապարտվել է 12 ամսից սկսած բանտարկության: Երկրում արդեն գտնվող ճանապարհորդներին, որոնք այս հոդվածով դատվածություն ունեն, վտարում է սպառնում, հայտնում է Lonely Planet-ը:
Բանն այն է, որ փետրվարի վերջին ուժի մեջ են մտել օրենսդրության մեջ կատարված լրացումները, որոնցով նախատեսվում է այսպես վարվել այն քաղաքացիների հետ, որոնք դատապարտվել են ընտանեկան բռնությանն առնչվող հոդվածներով:
Ավստրալիայի առողջապահության և սոցիալական ապահովության ինստիտուտի տվյալներով՝ ավստրալացի 6 կնոջից մեկը ենթարկվել է ֆիզիկական կամ սեռական բռնության: Կանաց ավելի քան կեսը (54 տոկոս) բռնության է ենթարկվել իր զուգընկերոջ կողմից:
«Մեր երկրում յուրաքանչյուր կին և երեխա իրավունք ունի իրեն անվտանգ զգալու», - հայտարարել է ընտանիքում բռնության դեմ պայքարի բարեգործական կազմակերպության հիմնադիր Նիկոլ Էդվարդսը:
Նա հավելել է, որ անհրաժեշտ է բացարձակ անհանդուրժողականություն դրսևորել այն անձանց հանդեպ, որոնք հակված են ընտանիքում բռնության, ուստի կազմակերպությունն այս նախաձեռնությանն աջակցում է:

Австралия откажет во въезде туристам, осужденным за домашнее насилие
Власти Австралии аннулируют визу туриста, если он был осужден на срок от 12 месяцев заключения за домашнее насилие. Уже находящимся в стране путешественникам, имеющим судимость по такой статье, грозит депортация, сообщает Lonely Planet.
Дело в том, что в конце февраля вступили в силу поправки в законодательство, которые предписывают поступать именно так с гражданами, осужденными по статьям, касающимся домашнего насилия.
По данным Австралийского института здравоохранения и социального обеспечения, одна из шести австралийских женщин подверглась физическому или сексуальному насилию. Более половины (54%) женщин, подвергшихся насилию со стороны своего партнера.
"Каждая женщина и ребенок имеют право чувствовать себя в безопасности в нашей стране", - заявила основатель благотворительной организации по борьбе с насилием в семье Николь Эдвардс.
Также она добавила, что мы должны проявлять абсолютную нетерпимость к лицам, склонным к насилию в семье, поэтому наша организация поддерживает эту инициативу.