ՕՊԷՔ-ի երկրները փետրվարին 6  տոկոսով գերակատարել են նավթի գործարքի պայմանները
ՕՊԷՔ-ի երկրները փետրվարին  6 տոկոսով  գերակատարել են նավթի արդյունահանման կրճատման գործարքի պայմանները: Նման տվյալներ են  ստացվել  կազմակերպության հրապարակած  մարտի հաշվետվությունից:
Ամսական կտրվածքով կրճատումը օրական կազմել է 221 հազար բարելով՝ կազմելով օրական 30,549 մլն բարել:
«Նավթի արդյունահանումը հիմնականում նվազել է Վենեսուելայում, Սաուդյան Արաբիայում և Իրաքում, իսկ Լիբիան և Անգոլան ցույց են տվել  ամենամեծ աճը», - նշվում է փաստաթղթում:
Ըստ կազմակերպության տվյալի՝ ՕՊԷՔ-ի երկրները նավթի արդյունահանման ծավալն իջեցրել են 2018 թվականի  հոկտեմբերին օրական 857 հազար բարելով, մինչդեռ համաձայնագրով օրական ցուցանիշը 812 հազար բարել էր:շ
Միևնույն ժամանակ, ՕՊԷՔ-ը  պահպանել է նավթի պահանջարկի աճի 2019 թվականի կանխատեսումը`ակնկալվում է օրական 1,24 մլն բարել:
ՕՊԷՔ-ի ոչ նավթային երկրների նավթի մատակարարումը կավելանա օրական 64,43 միլիոն բարելով, կարծում են վերլուծաբանները:

Страны ОПЕК в феврале перевыполнили условия сделки на 6%
В феврале страны ОПЕК перевыполнили условия сделки по сокращению нефтедобычи на 6%. Такие данные следуют из опубликованного доклада организации за март.
В месячном выражении сокращение составило 221 тыс. баррелей в сутки, снизившись до 30,549 млн баррелей в сутки.
«Добыча нефти снизилась в основном в Венесуэле, Саудовской Аравии и Ираке, тогда как наибольший рост продемонстрировали Ливия и Ангола», — отмечается в документе.
По данным организации, страны ОПЕК снизили нефтедобычу к октябрю 2018 года на 857 тыс. баррелей в сутки, а соглашение предусматривало снижение добычи на 812 тыс. баррелей в день.
В то же время ОПЕК сохранила прогноз на 2019 год по росту спроса на нефть — он ожидается на уровне 1,24 млн баррелей в сутки. При этом предложение нефти от стран, не входящих в ОПЕК, увеличится до 64,43 млн баррелей в сутки, считают аналитики организации.