Սիրիայի զբոսաշրջության հատվածը մոտ 50 մլրդ դոլար է կորցրել զինված հակամարտության պատճառով
Սիրիայի զբոսաշրջության հատվածը մոտ 50 մլրդ դոլար է կորցրել զինված հակամարտության պատճառով. գրեթե մեկուկես հազար տուրիստական օբյեկտներ դադարեցրել են աշխատանքը: Այս մասին РИА Новости-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Սիրիայի զբոսաշրջության նախարար Մուհամադ Մարտինին:
«2010 թվականին Սիրիա է այցելել մոտ 7,5 մլն զբոսաշրջիկներ՝ ծախսելով մոտ յոթ միլիարդ դոլար: Այսպիսով, տուրիստական հատվածը կորցրել է մոտ 50 մլրդ դոլար եկամուտ», - ասել է նախարարը:
Նրա խոսքով՝ հակամարտության ընթացքում, որն օրերս հաղթահարել է ութ տարվա սահմանագիծը, 1468 տուրիստական օբյեկտներ՝ 365 հյուրանոց և 1103 ռեստորան, դադարեցրել են աշխատանքը:
«403 տուրիստական օբյեկտ ոչնչացված է ամբողջովին կամ մասնակիորեն: Կորցրել ենք 260 հազար աշխատատեղ», - պատմել է Մարտինին:

Министр: турсектор Сирии потерял из-за войны около 50 миллиардов долларов
Туристический сектор Сирии потерял около 50 миллиардов долларов из-за вооруженного конфликта, почти полторы тысячи туристических объектов прекратили работу, заявил в интервью РИА Новости министр туризма Сирии Мухаммад Мартини.
"В 2010 году Сирию посетили около 7,5 миллиона туристов, потративших примерно семи миллиардов долларов. Таким образом, туристический сектор потерял около 50 миллиардов долларов доходов", - заявил министр.
По словам министра, за время конфликта, который на днях преодолел восьмилетний рубеж, 1468 туристических объектов прекратили работу – 365 отелей и 1103 ресторана.
"403 туристических объекта уничтожены полностью или частично. Более 260 тысяч рабочих мест потеряно", - рассказал Мартини.