Այլևս հնարավոր չէ գաղտնալսման համար նախատեսված սարքեր ներկրել Հայաստան. ԱԱԾ տնօրեն
Հայաստանի Հանրապետություն այլևս հնարավոր չէ ներկրել գաղտնալսման համար նախատեսված սարքավորումներ, այսօր ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստին ասաց Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արթուր Վանեցյանը։
Հանձնաժողովի ղեկավար Անդրադնիկ Քոչարյանը Վանեցյանին ուղղված հարցում նշեց, որ ժամանակին Հայաստանում գաղտնալսելու հնարավորություն ուներ ոչ միայն ԱԱԾ-ն, այլև՝ որոշ այլ պետական կառույցներ ու օլիգարխներ։
«Հարցը մեր ուշադրության կենտրոնում է։ Հավաստիացնում եմ, որ այլևս նման սարքեր չեն կարող ներկրվել։ Նման սարքերի ներկրումը օրենքով է արգելված, ու դրանք ներկրելու լիազորություններ ունեն միայն այն կառույցները, որոնք իրականացնում են օպերատիվ հետախուզական գործունեություն և թե՛ մաքսային հսկողությունը, թե՛ մեր կողմից իրականացվող հսկողությունը թույլ չի տա նման սարքերի ներկրումը Հայաստան», - ասաց Արթուր Վանեցյանը․
Նա նշեց՝ այս պահին հստակ չի կարող պատասխանել՝ արդյոք նախկինում նման սարքավորումներ ներկրվե՞լ են Հայաստան, թե՞ ոչ։
«Հավաստիացնում եմ, որ իրականցնում ենք բոլոր միջոցառումները։ Ունենք որոշակի տեղեկատվություն, որը ստուգման փուլում է ու, եթե կլինեն կոնկրետ արդյունքներ, անմիջապես կհրապարակենք», - ասաց ԱԱԾ տնօրենը։
Անդրադառնալով իր մասնակցությամբ հեռախոսազրույցների գաղտնալսմանն՝ Արթուր Վանեցյանն ասաց, որ գործով քննությունը շարունակվում է.
«Գաղտնալսման դեպքով հարուցված է քրեական գործ, Քննչական կոմիտեում և ես այդ գործով անցնող անձ եմ և փաստաթուղթ եմ ստորագրել նախաքննոթյան գաղտնիքը չհայտնելու մասին։ Այդ առումով չեմ կարող որևէ բան ասել»։

Прослушивающие устройства невозможно больше импортировать в Армению – директор СНБ
Прослушивающие устройства невозможно больше импортировать в Армению, заявил сегодня на заседании постоянной парламентской комиссии по вопросам обороны и безопасности директор Службы национальной безопасности (СНБ) Артур Ванецян.
Председатель комиссии Андраник Кочарян в адресованном Артуру Ванецяну вопросе отметил, что в свое время в Армении возможность прослушки имела не только СНБ, но некоторые негосударственные организации и олигархи.
«Этот вопрос находится в центре нашего внимания. Заверяю вас, что больше подобные устройства не могут импортироваться. Ввоз таких устройств запрещен по закону, и право на ввоз есть только у тех структур, которые осуществляют оперативно-розыскную деятельность. Контроль, который осуществляется и нами, и таможенными органами, не допустит импорта такого оборудования в Армению», - сказал Ванецян.
Он отметил, что сейчас не может четко ответить, импортировались ли такие устройства в республику в прошлом.
«Заверяю вас, что мы осуществляем все мероприятия. У нас есть определенные сведения, которые еще в стадии проверки, если будут конкретные результаты, сразу опубликуем», - отметил директор СНБ.
Касаясь прослушки телефонных разговоров с его участием, Артур Ванецян заявил, что следствие по делу продолжается.
«По факту прослушки возбуждено уголовное дело в Следственном комитете, я прохожу по этому делу и подписал документ о неразглашении тайны предварительного следствия. Посему ничего не могу сказать об этом», - заявил Ванецян.