Այլևս հնարավոր չէ գաղտնալսման համար նախատեսված սարքեր ներկրել Հայաստան. ԱԱԾ տնօրեն
Հայաստանի Հանրապետություն այլևս հնարավոր չէ ներկրել գաղտնալսման համար նախատեսված սարքավորումներ, այսօր ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստին ասաց Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արթուր Վանեցյանը։
Հանձնաժողովի ղեկավար Անդրադնիկ Քոչարյանը Վանեցյանին ուղղված հարցում նշեց, որ ժամանակին Հայաստանում գաղտնալսելու հնարավորություն ուներ ոչ միայն ԱԱԾ-ն, այլև՝ որոշ այլ պետական կառույցներ ու օլիգարխներ։
«Հարցը մեր ուշադրության կենտրոնում է։ Հավաստիացնում եմ, որ այլևս նման սարքեր չեն կարող ներկրվել։ Նման սարքերի ներկրումը օրենքով է արգելված, ու դրանք ներկրելու լիազորություններ ունեն միայն այն կառույցները, որոնք իրականացնում են օպերատիվ հետախուզական գործունեություն և թե՛ մաքսային հսկողությունը, թե՛ մեր կողմից իրականացվող հսկողությունը թույլ չի տա նման սարքերի ներկրումը Հայաստան», - ասաց Արթուր Վանեցյանը․
Նա նշեց՝ այս պահին հստակ չի կարող պատասխանել՝ արդյոք նախկինում նման սարքավորումներ ներկրվե՞լ են Հայաստան, թե՞ ոչ։
«Հավաստիացնում եմ, որ իրականցնում ենք բոլոր միջոցառումները։ Ունենք որոշակի տեղեկատվություն, որը ստուգման փուլում է ու, եթե կլինեն կոնկրետ արդյունքներ, անմիջապես կհրապարակենք», - ասաց ԱԱԾ տնօրենը։
Անդրադառնալով իր մասնակցությամբ հեռախոսազրույցների գաղտնալսմանն՝ Արթուր Վանեցյանն ասաց, որ գործով քննությունը շարունակվում է.
«Գաղտնալսման դեպքով հարուցված է քրեական գործ, Քննչական կոմիտեում և ես այդ գործով անցնող անձ եմ և փաստաթուղթ եմ ստորագրել նախաքննոթյան գաղտնիքը չհայտնելու մասին։ Այդ առումով չեմ կարող որևէ բան ասել»։

Import of wiretapping devices to Armenia hence banned by law
Hence it is impossible to import devices to Armenia envisaged for secret wiretapping, National Security Service director Artur Vanetsyan said at the session of the NA Defense and Security Affairs Standing Committee.
Chairman of the Committee Andranik Kocharyan noted that there was time when not only the NSS had an opportunity for wiretapping in Armenia but other state structures and oligarchs.
“This issue is under our limelight. I may convince you that such devices will not be imported to Armenia anymore. It is banned by the law with only structures carrying out operative intelligence activity have authority to import them. Neither customs service nor any other body will allow import of such devices to Armenia,” Vanetsyan said.
He said he cannot say whether previously such devices were imported to Armenia or not.
“All the necessary measures are carried out. We have information which currently is being checked, after concrete results are unveiled, we will immediately inform about it,” the NSS director said.
Referring to the wiretapped conversation with his involvement, Vanetsyan said the examination of the case continues.
“Criminal case has been evoked, and I have signed a document on not unveiling the secrecy of preliminary investigation,” he said.