Աստանայում շարունակում են ձերբակալել մարդկանց, ովքեր մայրաքաղաքի վերանվանմանը համաձայն չեն
Ղազախստանի մայրաքաղաքում ոստիկանությունը բերման է ենթարկել մի քանի տասնյակ մարդկանց, որոնք «Շափագաթ» առևտրական կենտրոնի մոտ էին հավաքվել, որպեսզի իրենց անհամաձայնությունը հայտնեն Աստանան Նուրսուլթան քաղաք վերանվանելուն: Այդ մասին «Интерфакс»-ին հայտնել է ականատեսներից մեկը:
«Առավոտյան մարդիկ սկսեցին հավաքվել «Շափագաթ» առևտրական կենտրոնի մոտ, անկարգություններ չկային: Նրանք խաղաղ կանգնել էին, շփվում էին: (…) Ոստիկանությունը բերման ենթարկեց մոտավորապես 60 մարդու», - ասել է գործակալության զրուցակիցը:
Ինչպես հաղորդվել է, նախօրեին Աստանայի քաղաքային վարչակազմի շենքի մոտ ձերբակալվել էր մոտ 20 մարդ, որոնք եկել էին իրենց անհամաձայնությունը հայտնելու մայրաքաղաքի վերանվանմանը:

В Астане прошли очередные задержания несогласных с переименованием столицы
В столице Казахстана полиция задержала несколько десятков человек, собравшихся у торгового центра "Шапагат" для того, чтобы выразить свое несогласие с переименованием Астаны в город Нур-Султан, сообщил в пятницу агентству "Интерфакс" очевидец.
"Утром люди начали собираться у торгового центра "Шапагат", беспорядков не было. Они мирно стояли, общались. (...) Порядка 60 человек были задержаны полицией", - сказал собеседник агентства.
Как сообщалось, накануне у здания астанинской городской администрации были задержаны около 20 человек, которые пришли выразить свое несогласие переименованию столицы.