Նեյրովիրաբույժ Մարինա Խաչատրյանը «Գարդասիլ» պատվաստանյութի կիրառման հարցով հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել ԱԱԾ
2010 թվականից Հայաստանում արգանդի պարանոցի քաղցկեղի դեպքերը զգալի աճ են ապրել, այսօր տեղի ուենցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց «Ծնող լույս» տեղեկատվական վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Հայկ Այվազյանը:
Ըստ նրա՝ 2010 թվականից առաջ եղած տվյալների համեմատ՝ թվերն ավելացել են մոտ 30 տոկոսով:
«Արգանդի պարանոցի քաղցկեղի ձախողված սքրինինգային ծրագրի պատճառով հայուրավոր կանանց առողջության է վնաս հասցվել: Ուր են գնացել և ինչի վրա է ծախսվել այս նպատակով առանձնացված ֆինանսական միջոցները», - հարց ուղղեց նա:
Ասուլիսին ներկա նեյրովիրաբույժ Մարինա Խաչատրյանն իր հերթին կասկած հայտնեց այն առումով, թե ինչու և ինչպես են ոչնչացնում «Գարդասիլ» պատվաստանյութի սրվակներն՝ օգտագործելուց հետո: Նա միաժամանակ հիշեցրեց, որ պապիլոմա վիրուս ունեցող քաղաքացիներին «Գարդասիլ 4» պատվաստել չի կարելի, քանի որ այդ դեպքում կարող է արգանդի պարանոցի քաղցկեղ զարգանալ:
«Հայկական առողջապահական ազգային խորհրդի» փաստաբան Պավել Փոլադյանն էլ տեղեկացրեց, որ նեյրովիրաբույժ Մարինա Խաչատրյանը մարտի 22-ին հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել ԱԱԾ՝ մատնանշելով այն մտահոգությունները, որոնք առնչվում են «Գարդասիլ 4» պատվաստանյութին:
Փաստաբանի խոսքով՝ պետք է քրեական գործ հարուցվի և ապօրինություն թույլ տված բոլոր անձինք պետք է պատասխանատվության կանչվեն:
Մարինա Խաչատրյանն իր հերթին հավելեց, որ «Գարդասիլ» պատվաստանյութի կիրառումը, իր չուսումնասիրված բոլոր կողմերով հանդերձ, ուղղակիորեն առնչվում է ազգային անվտանգության խնդրին, քանի որ պատվաստանյութը կիրառվում է հիմնականում վերարտադրողական տարիքի կանանց շրջանում: Իսկ որոշ տվյալների համաձայն`պատվաստանյութի կիրառումը հանգեցնում է անպտղության:

Cases of cancer of uterine neck have considerably grown in Armenia from 2010, head of the Bright Parent think tank Hayk Ayvazyan said at a news conference today. He stressed that according to the data coming from 2010, the cases have grown by 30%.
“Due to failed screening program of uterine neck cancer a serious harm has been caused to the health of hundreds of women. Where the financial means were addressed allocated for this purpose is not clear,” he stressed.
Neurosurgeon Marina Khachatryan said women with papilloma virus must in no case be vaccinated Gardasil 4 as it may cause uterine neck cancer.
Attorney of the Armenian healthcare national council Pavel Poladyan said that on March 22 Marina Khachatryan has submitted a report about crime at the National Security Service, pointing the concerns relating to Gardasil 4 vaccine. The attorney said a criminal case will be launched and all the people who allowed illegalities will be brought to responsibility.
The neurosurgeon said that application of Gardasil vaccine directly relates to national security issue, as the vaccine is being applied among the women of reproductive age.