Արցախը սկսել է էլեկտրաէներգիա արտահանել (Տեսանյութ)
Արցախի կառավարությունը 2018 թվականն ամփոփել է բավական բարձր տնտեսական ցուցանիշներով. տնտեսական աճը կազմել է 11.9 տոկոս, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց Արցախի պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը։
Արցախի տնտեսական 11.9 տոկոս աճը պետնախարարը «բավական բարձր» է համարում։
Արցախի տնտեսական աճը գրանցվել է տարբեր ոլորտների, մասնավորապես՝ հանքարդյունաբերության, էներգետիկայի, շինարարության ոլորտներում գրանցված զարգացումների հաշվին։ Երկրում արդյունաբերության ոլորտը, ըստ պետնախարարի, գրանցել է շուրջ 30 տոկոս աճ։
Արցախում 2018-ի նորություններից է այն, որ սկսել են էլեկտրաէներգիա արտահանել։
«2018 թվականը առաջին տարին է, որ մենք կարող ենք համարվել էլեկտրաէներգիա արտահանող երկիր։ Այսինքն՝ մենք տարվա ընթացքում արտադրել ենք ավելի շատ էլեկտրաէներգիա, քան սպառել ենք ու այդ տարբերությունը ներառվել է Հայաստանի ամբողջ էներգոհամակարգի մեջ», - ասաց Մարտիրոսյանը։

Арцах начал экспортировать электроэнергию (Видео)
Правительство Республики Арцах завершило 2018 год с довольно высокими экономическими показателями – экономический рост составил 11.9 процентов, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am госминистр Арцаха Григорий Мартиросян.
Госминистр считает 11.9% рост экономики Арцаха «довольно высоким».
В Арцахе экономический рост зафиксирован в различных сферах, в частности за счет развития в горнодобывающей промышленности, энергетике, строительстве. По словам госминистра, в республике зарегистрирован примерно 30% рост в сфере промышленности.
Кроме того, в 2018 году в Арцахе начался экспорт электроэнергии.
«В 2018 году мы впервые можем считаться страной, экспортирующей электроэнергию. То есть, мы в течение года произвели больше электроэнергии, чем использовали, и это разница была включена во всю энергосистему Армении», - сказал Мартиросян