Հայաստանը վերջին տարիներին շատ խելամիտ արտաքին քաղաքականություն է վարում. Թոմաս Շրապել
Եվրոպական Միության հետ հարաբերությունները խորացնելու Հայաստանի ցանկությունը 2017թ.-ից որակապես նոր մակարդակի է բարձրացվել, այսօր «Հայաստանը Եվրոպայի ճանապարհին. 10 տարի Կոնրադ Ադենաուեր հիմնադրամը Հայաստանում» թեմայով քննարկմանն ասաց Կոնրադ Ադենաուեր հիմնադրամի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի ծրագրի ղեկավար Թոմաս Շրապելը։
«ԵՄ հետ հարաբերությունները խորացնելու՝ քաղաքական պատասխանատվություն կրող անձանց ցանկությունը, 2017թ.-ին որակապես ավելի բարձր մակարդակի է բարձրացվել։ Կարելի է ասել, որ այս ցանկությունն ինստիտուցիոնալիզացվել է և կան նաև համապատասխան պայմանավորվածություններ, որ Հայաստանի ու Եվրամիության հարաբերությունների վերաբերյալ միջոցառումները գնալով ավելի կշատանան», - ասաց Թոմաս Շրապելը։
Նա ընդգծեց՝ «Հայաստանի յուրահատուկ կարգավիճակը», քանի որ այն, լինելով ԵԱՏՄ անդամ, ցանկանում է հարաբերությունները խորացնել նաև ԵՄ հետ։
«Ոմանք այս ցանկության մեջ հակասություն են տեսնում, բայց մեզ համար դա հակասություն չէ։ Մենք համոզված ենք, որ այս համադրությունն առաջնորդվում է ոչ թե «կամ...կամ»-ի, այլ՝ «և...և»-ի սկզբունքով», - ասաց Կոնրադ Ադենաուեր հիմնադրամի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի ծրագրի ղեկավարը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը վերջին տարիներին շատ խելամիտ արտաքին քաղաքականություն է վարում. «Համոզված ենք, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունն այս վերադասավորումներից հետո էլ կշարունակի իր ուղին», - ասաց Թոմաս Շրապելը։

Армения в последние годы ведет очень разумную внешнюю политику – Томал Шрапел
Стремление Армении к углублению отношений с Европейским союзом с 2017 года перешло на качественно новый уровень, заявил сегодня руководитель региональной программы по Южному Кавказу Фонда Конрада Аденауэра Томаса Шрапел в ходе обсуждения на тему «Армения на пути в Европу: 10 лет Фонда Конрада Аденауэра в Армении».
«Стремление политически ответственных лиц к углублению отношений с ЕС достигло в 2017 году качественно более высокого уровня. Можно сказать, что желание институционализировалось и имеются также соответствующие договоренности, что мероприятия по сближению отношений между Арменией и Евросоюзом увеличатся в дальнейшем», - сказал Томас Шрапел.
Он подчеркнул «своеобразный статус Армении», поскольку она, будучи членом ЕАЭС, желает также углубить отношения с ЕС.
«Некоторые видят в этом желании противоречие, однако, для нас это не противоречие. Мы уверены, что это сочетание обусловлено не принципом "или…или", а принципом "и…и"», - сказал руководитель региональной программы по Южному Кавказу Фонда Конрада Аденауэра.
По его словам, Армения в последние годы ведет очень разумную внешнюю политику.
«Мы уверены, что внешняя политика Армении после этих перестановок будет продолжаться в том же русле», - сказал Томас Шрапел.