Օտարերկրյա ներդրողների համար խոչընդոտ են ոչ թե հարկերի չափերը, այլ՝ հարկային օրենսգրքի հաճախակի փոփոխությունները. Մակարյան
Տարիներ շարունակ Հայաստանի տարբեր կառավարությունները խոսել են օտարերկրյա ներդրումները խթանելու մասին, բայց իրականում Հայաստանը տարբեր ժամանակներում իր գործելակերպով սահմանափակել է ներդրումների հնարավորությունները, քան՝ փորձել դրանք զարգացնել, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Հայաստանի գործատուների միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը։
«Բայց վերջին շրջանում առիթ ունեցա մի կարևոր քննարկման մասնակցելու համար ուսումնասիրել ներդրումների խոչընդոտները ու բացահայտվեցին շատ ակնհայտ խնդիրներ, որոնք տարիներ շարունակ կա՛մ չեն նկատվել, կա՛մ գիտեին՝ ուշադրություն չեն դարձրել ու չեն կարգավորել», - նշեց Մակարյանը։
Նա նշեց, թե տարբեր օրենքների ընդունման, տարբեր միջազգային պայմանագրերի ստորագրման ճանապարհով փաստաթղթերի վրա փորձել են խթանել ներդրումները, բայց իրականում դրանք տեղի չեն ունեցել։
«Երբ հիմա խոսում են ներդրումների խթանման մասին, պետք է կանգնել այդ կետերի վրա և այդ խոչընդոտներն ուղղակի վերացնել։ Եթե դրանք չեն վերացվելու կամ մասնակի են վերացվելու, ապա տարբեր տիպի էական արգելքներ կհանդիսանան ներդրումների համար», - նշեց Գագիկ Մակարյանը։
Անդրադառնալով օտարերկրյա ներդրումների կարևորությանը՝ բանախոսն ասաց, որ դրանց բացակայության դեպքում արժեթղթերի շուկան չի զարգանում, ֆինանսավորման աղբյուրները մնում են միայն բանկերը։
«Բանկերի դեպքում էլ ֆինանսավորման աղբյուրները խիստ սահմանափակվում է տարբեր ոլորտների ձեռնարկությունների համար։ Եկել մի ճանապարհի ենք հասել, որ օտարերկրյա ներդրումները սահմանափակելով՝ տեղ ենք տվել բանկերին։ Եվ երբ ասում ենք, թե բանկերի ինստիտուտը զարգացած է, պետք է նաև պատճառաբանենք, որ հիմնական ֆինանսավորման աղբյուր են դարձել բիզնեսի համար, և ոչ բոլոր բիզնեսներն են կարողացել այդ աղբյուրներից օգտվել, որն էլ տնտեսական աճի լուրջ խոչընդոտ է դարձել», - ասաց գործատուների միության նախագահը։
Նրա խոսքով՝ խնդիր է նաև մրցակցային պայմանների խախտումները։
«Եթե հիմա ասենք, որ թավշյա հեղափոխությունից հետո արդեն կառավարությունը փորձում է ստվերի դեմ պայքարել, կոռուպցիայի կամ մոնոպոլիաների խնդիրները կանոնակարգվում են, մնացած ռիսկերը դեռ վերացված չեն, ենթակառուցվածքներում լիքը խնդիրներ ունենք, վարչարարության, տեսչական մարմիններում դեռ խնդիրներ ունենք», - նկատեց Մակարյանը։
Ներդրողներն, ըստ Մակարյանի, ասում են, որ իրենց այդքան չեն խոչընդոտում հարկերի չափերի, որքան հարկային օրենսգրքի հաճախակի փոփոխությունները։
Ամփոփելով՝ Գագիկ Մակարյանն ասաց, որ ներդրումներին խթանող կարևոր ուղղություններով մեծ հաջողություններ չենք ունեցել, առկա խնդիրներն էլ համարել ենք անկարևոր։

Investors more afraid of frequent Tax Code changes than tax amounts: Chairman of the Union of Armenian Employers
27/03/2019 14:57
For years different governments of Armenia spoke about promoting investments while in reality in different times with its working style Armenia more limited the investments opportunities than tried to develop them, Chairman of the Union of Armenian Employers Gagik Makaryan told the reporters today.
“But in recent period I had an opportunity to study the obstacles for investments and very obvious issues have come forth which either were not noticed before or were ignored,” Makaryan said.
He stressed that different laws have been adopted, different international agreements have been signed to promote investments but in reality nothing has happened.
“When it is being spoken about promoting investments, it is necessary to review the obstacles and eliminate them. If they are not eliminated or are partially eliminated no essential changes will be registered,” Makaryan stressed.
Speaking about the importance of foreign investments, Makaryan said that in conditions of their absence the stock market is not developing and banks remain the only financial resources.
“We came to a point when by limiting foreign investments we give place to banks, and when we say that the bank institute is developed we should also reason it with the circumstance that they are the main financial sources of business and not all businesses have been able to make use of this financial source which in its turn was a serious obstacle for economic development,” the chairman of the union said.
He also stressed the violations of competition conditions.
“After the velvet revolution the government is trying to fight against shadow, regulates the issues of corruption and monopolies, but the other risks have not been eliminated yet,” Makaryan said.
According to him, the investors say that they are not afraid of tax amounts but more of frequent changes in the Tax Code.
Summing up, Makaryan said that no serious success has been registered in promoting investments.