Հայաստանը կանգնած է շինարարական բումի շեմին. ՀՀ վարչապետ
Այս տարվա համար մեր արձանագրումը բոլորովին ուրիշ է։ Հայաստանը թևակոխել է երկարատև քաղաքական կայունության շրջան, ինչը սկսել է արտահայտվել տնտեսության մեջ, այսօր ԱԺ նիստի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Շատ հետաքրքիր պրոցեսներ են տեղի ունենում շինարարության ոլորտում։ Եվ հունվարին, և փետրվարին այդ ոլորտում մենք ունեցել ենք 20 տոկոսը գերազանցող աճ։ Մյուս կողմից, լրջագույն աճեր են նկատվում հիփոթեկային վարկավորման ոլորտում։ Այս տարվա հունվարին, նախորդ տարվա հունվարի համեմատ, հիփոթեկային վարկավորումն աճել է 77 տոկոսով, փետրվարին՝ 100 տոկոսով։ Հիփոթեկային վարկերի պորտֆելի ծավալն աճել է 30 տոկոսով՝ բացարձակ թվով՝ 70 միլիարդ դրամ», - ասաց ՀՀ վարչապետը՝ հավելելով, որ Հայաստանը կանգնած է շինարարական բումի շեմին։

Armenia stands on threshold of construction boom: PM
This year quite another situation has been registered with Armenia having entered a lasting political stabilization phase, which has already found its reflection in the economy, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan stated at the NA session today.
“Very interesting processes take place in the construction sector. In January and February we had over 20% growth in the sector. On the other hand serious growth is being registered in the mortgage loan sector. In January of 2019 the mortgage loans grew by 77% as compared with the same span of the past year, in February by 100%,” the PM said, adding that Armenia stands on the threshold of construction boom.