Ամուլսարի հարցով անկախ փորձաքննության արդյունքները կլինեն մայիս-հունիս ամիսներին. նախարար
Ամուլսարի հարցով անկախ փորձաքննության արդյունքները կլինեն մայիս-հունիս ամիսներին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ բնապահպանության նախարար Էրիկ Գրիգորյանը:
«Մայիսին նախնական արդյունքները կլինեն», - ասաց նա:
Նախարարը նկատեց, որ միջազգային փորձագետները այս օրերին տարաբնույթ հանդիպումներ և աշխատանքներ են իրականացնում ու ներկայացնում մեթոդաբանությունն՝ ինչպես են աշխատելու։
«Գործընթացն իր հունով է գնում և կտա եզրակացություն: Այս գործընթացը հարուցված քրգործի շրջանակներում է: Քննչական մարմինը հարուցված քննչական գործի շրջանակներում վարձել է միջազգային կազմակերպությանը, որ կատարի ուսումնասիրություն: Բացի այս կազմակերպությունից, տեղական բազմաթիվ փորձագետներ են ներգրավված այդ փորձաքննություններում», - նշեց Գրիգորյանը:
Նա ընդգծեց, որ ընկերությանը ևս եղել է առաջարկ մասնակցել փորձաքննությանը, սակայն Լիդիանը բացասական պատասխան է տվել՝ նշելով, որ իրենք ունեն բոլոր թույլտվությունները և իրավունք ունեն աշխատանք իրականացնել:

Результаты независимой экспертизы по вопросу Амуслара будут готовы в мае-июне – Эрик Григорян
Результаты независимой экспертизы по вопросу Амусларского месторождения будут готовы в мае-июне, заявил сегодня в беседе с журналистами министр охраны природы Эрик Григорян.
«В мае будут предварительные результаты», - сказал он.
Министр отметил, что международные эксперты в эти дни проводят различные встречи и работы, представляют методику, по которой работают.
«Процесс идет своим ходом и будет предоставлено заключение. Этот процесс идет в рамках возбужденного уголовного дела. Следственный орган в рамках возбужденного уголовного дела нанял для проведения исследования международную организацию. Кроме этой организации, в проводимых экспертизах участвуют многочисленные местные эксперты», - отметил Эрик Григорян.
Он подчеркнул, что компании «Лидиан Армения» также было предложено участвовать в экспертизе, однако компания дала отрицательный ответ, отметив, что у них есть все разрешения и они имеют право на осуществление работ.