Ամուլսարի հարցով անկախ փորձաքննության արդյունքները կլինեն մայիս-հունիս ամիսներին. նախարար
Ամուլսարի հարցով անկախ փորձաքննության արդյունքները կլինեն մայիս-հունիս ամիսներին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ բնապահպանության նախարար Էրիկ Գրիգորյանը:
«Մայիսին նախնական արդյունքները կլինեն», - ասաց նա:
Նախարարը նկատեց, որ միջազգային փորձագետները այս օրերին տարաբնույթ հանդիպումներ և աշխատանքներ են իրականացնում ու ներկայացնում մեթոդաբանությունն՝ ինչպես են աշխատելու։
«Գործընթացն իր հունով է գնում և կտա եզրակացություն: Այս գործընթացը հարուցված քրգործի շրջանակներում է: Քննչական մարմինը հարուցված քննչական գործի շրջանակներում վարձել է միջազգային կազմակերպությանը, որ կատարի ուսումնասիրություն: Բացի այս կազմակերպությունից, տեղական բազմաթիվ փորձագետներ են ներգրավված այդ փորձաքննություններում», - նշեց Գրիգորյանը:
Նա ընդգծեց, որ ընկերությանը ևս եղել է առաջարկ մասնակցել փորձաքննությանը, սակայն Լիդիանը բացասական պատասխան է տվել՝ նշելով, որ իրենք ունեն բոլոր թույլտվությունները և իրավունք ունեն աշխատանք իրականացնել:

Expertise results over Amulsar mine exploitation to be ready in May-June: minister
He results of expertise over Amulsar exploitation will be ready in May-June, Nature Protection Minister Erik Grigoryan told the reporters today.
“The initial results will be ready in May,” he said.
The minister said that the international experts had conducted different meetings during these days and presented methodology of their work.
“The process proceeds and a conclusion will be given. This process takes place in the sidelines of criminal case. The investigative body has hire an international organization which will carry out the studies. Besides this organization, a number of local experts are involved in the expertise,” Grigoryan said.