Հայաստանում նվազագույն կենսաթոշակը կդառնա 25.500 դրամ. Նախագիծը վերջնականապես ընդունվեց
Պետական կենսաթոշակների մասին օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին նախագիծը այսօր խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց. կողմ քվեարկեց 111 պատգամավոր:
Այս օրինագծով, հիշեցնենք, կառավարությունն առաջարկում է նվազագույն կենսաթոշակ սահմանել 25 500 դրամը։
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի փոխնախարար Սմբատ Սաիյանը նախագիծը ներկայացնելիս հայտարարել էր, որ այս նախաձեռնությամբ իսպառ կբացառվի կենսաթոշակառուների շրջանում ծայրահեղ աղքատության գիծը: Կառավարության այս նախաձեռնությունը վերաբերում է 18 հազար կենսաթոշակառուի, որոնք այժմ ավելի ցածր են ստանում, քան 25 500 հազար դրամն է։
Այս ծրագրի արդյունքում պետական բյուջեի ծախսերը կավելանան 800 մլն դրամով։ Փոխնախարարը նաև ասել էր, որ օրենքն ընդունվելուց հետո կկատավրի վերահաշվարկ, դրան կտրվի հետադարձ ուժ և կհաշվարկվի ու կվաճրվեն նաև 2019 թվականի առաջին մի քանի ամիսների գումարը:

The Armenian parliament adopted today at the second reading the bill on making amendments in the law on State Pensions.
The bill offers setting 25,500 AMD as minimal salary. It was backed by 111 lawmakers.
Deputy labor and social affairs minister Smbat Saiyan said that the initiative will exclude the extreme poverty among the pensioners. The bill relates to 18,000 pensioners who currently receive lower than the set 25,500 AMD.
The initiative will cause raise of the state budget expenses by 800 million AMD. The deputy minister also said that after the adoption of the bill recalculation will be made and the pensioners will get the sum for the first months of 2019.