Ռուսաստանն ու Թուրքիան պայմանավորվել են արագացնել Սիրիայի կառուցողական կոմիտեի կազմավորումը
Ռուսաստանն ու Թուրքիան պայմանավորվել են արագացնել Սիրիայի կառուցողական կոմիտեի կազմավորումը: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը՝ թուրք գործընկեր Մևլութ Չավուշօղլուի հետ հանդիպման ժամանակ:
«Մենք պայմանավորվել ենք արագացնել  Սիրիայի կառուցողական կոմիտեի կազմավորումը՝ ՄԱԿ-ում մեր գործընկերների հետ փոխգործակցության , և, իհարկե սիրիական կառավարության և ընդդիմության հետ շփումների միջոցով», - ասել է նա:
Նախարարը նշել է, որ Աստանայի ձևաչափը մնում է միակ արդյունավետ ձևաչափը՝ Սիրիայի հակամարտության կարգավորման գործում:

Россия и Турция условились ускорить создание конституционного комитета САР
Россия и Турция условились ускорить формирование конституционного комитета Сирии. Об этом глава российского МИД Сергей Лавров сообщил по итогам встречи с турецким коллегой Мевлютом Чавушоглу.
«Мы условились ускорить формирование конституционного комитета в сотрудничестве с нашими коллегами из ООН и, разумеется, в контактах с сирийским правительством и оппозицией», — сказал он.
Министр отметил, что астанинский формат по Сирии «остаётся единственным эффективным форматом решения многочисленных вопросов сирийского урегулирования».